750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

Yenidoğan Bebeklerde İlk Banyo Nasıl Yapılmalı?

Yeni anne baba olmuş ve bunun heyecanını yaşayan ebeveynler aynı zamanda telaşlı ve edişeli olurlar. Bebeği ile başbaşa kalınca banyo yaptırmak bile başlı başına bir telaş konusu olabilmektedir.

Bebeği elinden  suya kaydırıp düşebileceği, sabun yutabileceği, kulağına suyu kaçırma endişesi ile banyo yaptırmak çok zor bir iş olarak anne – babanın korkusu olabilmekte. Öncelikle bu korkuları bir kenera bırakarak sadece dikkat ederek, bebeğinizi yıkamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğin herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve bulunduğu ortamın düzeni sağlanmış ise banyo yaptırılmasında herhangi bir sakınca yoktur

Bebeğinizin göbeği düşünceye kadar, yani ilk bir hafta on gün uzmanların önerilerini dikkate alarak uyuladığınızda telaşınızın kaybolduğuna şahit olacaksınız.

Yenidoğan Bebeğe Uygulanacak Banyo Teknikleri:

  • Bebek birkaç kat yumuşak havlunun ya da yumuşak bir minderin üzerine sırtüstü yatırılır. İşlemler kolay olsun diye tüm giysileri çıkarılıp havlu ile sarılması iyi olur.
  • Yüz ılık suya batırılmış bir pamukla gözlerinin etrafından başlanarak temizlenir. Daha sonra da yumuşak bir pamuklu kumaş ya da havlu aynı şekilde ılık su ile ıslatılarak burun çevresi, yanaklar alın kulaklar aynı şekilde silinir. Ardından havlu ile yüz kurulanır.
  • Saç temizliği için de sırtüstü yatan bebeğin başı ensesinden desteklenerek hafifçe kaldırılıp biraz ılık su ile ıslatılır. Bebek şampuanı ile saçlara hafif masaj yapıldıktan sonra tekrar ılık su ile şampuan da temizlenir ve yumuşak bir havlu ile saçlar da kurulanır. Bebek tarağı ya da fırçası ile saçlar taranır.
  • Gövdenin temizliği için ılık suya batırılıp bebek şampuanı ile köpürtülmüş bebek lifi kullanılır. Tüm gövde silindikten sonra da bol ılık su ile ıslatılmış bir havlu ile durulanıp başka bir havlu ile de kurulanır.
  • Genital bölge ve popo da önden arkaya doğru aynı şekilde silinip kurulanır.Bacaklar ve kollar da aynı şekilde silinirler.
  • Alt bezini bağlamadan önce pişik önleyici bir krem sürülür.
  • Göbek kordonu etil alkol ya da daha da iyisi isopropil alkol (tuvalet ispirtosu olarak bilinir) ile ıslatılmış bir pamukla silinir. Böylece kuruması kolaylaşır.

NOT:Bebeğinizin yıkanacağı ve giyineceği mekanın ideal ısılarda olmasına dikkat edin. ( 24-25 derece)

Yorumunuzu bırakın