750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

YENİ OKUL YILINA MERHABA!

Yeni eğitim- öğretim yılı öncesinde anaokul veya ilkokulla ilk kez tanışacak olan öğrencilerin ebeveynlerine bazı görevler düşmektedir. İlk defa anaokuluna veya ilkokula başlayacak olan öğrencilerin oldukça heyecanlı ve kaygılı olacağına vurgu yapan uzmanlar, çocuğun yeni bir ortama gireceğini belirtirken, her zaman alışmış olduğu ev ve konforlu ortamdan biraz uzaklaşarak, arkadaşlarıyla birlikte eğitim ve öğretim sürecine başlayacaklarına dikkat çekiyorlar. Bu nedenlerle aileler daha az kaygılanıp, çocuklarına daha çok destek olurlarsa, onların alışma süreci de bir o kadar kolay olacaktır.

Çocuktan çocuğa değişen intibak süresinde, bazı çocukların daha fazla zorlandığını görülmektedir. Uzmanların ayrılık anksiyetesi dediği ‘’anne ve babadan ayrılmakta zorlanma’’ yaşanabilir. Burada ebeveynlerin tutumları çok önemlidir.

Çocuk davranışı bilimcilerine göre anne ve babanın ilk günler okula gitmesinin normal olarak görülmesidir. Bunu günlerce hatta haftalarca sürdürmenin sakıncalarının başında ise çocuğun okula alışma süresinin uzatmak gelmektedir. Yine uzmanlara göre ailelerin okuldaki rollerini ufak ufak azaltarak geri çekilmeleri gerekir. Şayet çocuğun okula alışma süreci 2-3 haftayı geçiymişse, vakit kaybetmeden bir psikologdan destek almaları yerinde olacaktır.

Peki okul öncesinde çocuğu okula alıştırmak mümkün mü? Evet mümkün. Çocuğunuzla birlikte okul için hazırlık yapmak, okula alışmayı kolaylaştırıyor. Okul için pozitif söylemlerin yanı sıra birlikte alışveriş yapmak, okula hazırlıkla ilgili birtakım faaliyetlerde bulunmak onun okulu heyecanla beklemesine vesile olacaktır. Gideceği okulu önceden gezmek, mümkünse öğretmeniyle önceden tanışmak çocuğunuzu rahatlatacaktır. Okula ilk gittiği gün binayı tanımak, öğretmenle daha önce tanışmış olmak, çocuğun ilk gün stresini azaltacaktır. Bu nedenle okul öncesi hazırlık önemlidir.

Eğitim- öğretim hayatı devam eden çocuklarda ise uzun bir tatil sonrası okula yeniden uyum zorlayıcı olabilir. Anne babalar çocuğun daha önceki yıllardan yapmaları gerekenleri bildiklerini için çocuklarına bir program oluşturabilirler. Okulun başlamasına yakın, onlara biraz daha disiplin uygulayıp, okulun getirdiği zorunluluklara hazırlayarak çocuklarının okula biraz daha kolay intibak etmesini sağlayabilirler.

Yorumunuzu bırakın