750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Yaz Okulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklik ve erken çocukluk dönemini kapsayan 0-6 yaşları çocuğun en hızlı gelişim ve değişim gösterdiği dönemdir. Çocuğun bu dönemde yaşadıkları, ileriki hayatının temelini oluşturur. 0 – 6 yaş dönemi çocuklarda zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimleri açısından çok önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemlerde çocuklar başka çocuklarla bir arada olup, sosyalleşmeye ihtiyaç duyurlar.

Anaokulları çocukların bir arada olma, paylaşma, birlikte hareket etme, oyun oynama gibi ihtiyaçlarını karşılayan eğitim kurumlarıdır. Burada önemli olan çocuğun zihinsel ve beceri kapasiteleri denk olan yaşıtlarıyla bir arada olmasıdır. Böylesi ciddi bir dönemde çocuğun gelişimini önemli oranda etkileyecek anaokullarını seçerken nelere dikkat edilmesi gerekenleri birkaç başlık altında ele almak ve bunlara göre karar vermek gerekir.

Öğretmen:

Öğretmenin sevecen, güleryüzlü ve şevkatli  olmasına,

Çocuk için kritik bir dönem olduğundan eğitimli ve tecrübeli öğretmen olmasına, okuldaki diğer personelin arasındaki iletişim de uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bu uyum ve huzur ortamının çocuklara da yansıyacağını düşünerek karar vermek isabetli olacaktır.

Sınıf Mevcutları:

Özellikle okul öncesi eğitimlerde bir öğretmene düşen çocuk sayısı 5’i geçmemelidir. 3-6 yaş döneminde ise bu sayı 12’yi geçmemeli ve sınıfta bir yardımcı öğretmen olmalıdır.

Ayrıca sınıf sayısına da dikkat etmek çok önemlidir. Çünkü çok kalabalık ve gürültülü  bir okul çocukların orada bulunma sebebine de olumsuz yansıyabilir.

Okulun Eğitim Programı:

Eğitim programı çocukların bireysel özelliklerine göre cevap hazırlanmış olmalıdır.

Bu okulda disiplin eğitimi nasıl sağlanıyor, öğretmenler ve diğer personel tarafından nasıl uygulanıyor? Kurallara uymayanlar için neler yapıldığını araştırın.

Branş dersleri az olan okulları tercih edin. Çünkü çok fazla branş dersleri ve yoğun program okul öncesi çocuğu için kafa karıştırıcı olabilir.

Çocukların eğitim programları dışında yaptıkları drama, bale, satranç, yüzme , yoga gibi eğlenceli aktiviteleri olabilir. Bu aktivitelerin hangi kişiler tarafından verildiğini ve bu kişilerin eğitim durumları hakkında bilgi alın.

Anaokulunun değerlendirme sisteminin de olup olmadığı önemli. Sürekli şekilde bireysel ve grup gözlemleri, çocukların gelişimlerine bakılarak programların değerlendirilmesi, programın eksik yönlerinin geliştirilmesi gerekir.

Okulun Fiziki Koşulları:

Sınıflarda temizlik çok önemlidir. Ayrıca mobilyaların çocukların boyunda olması ve sivri kısımlarının kaplanmış olması gerekir. Oyuncak ve eğitim malzemeleri çocukların görebilecekleri şekilde yerleştirilmiş olması ve çocukların yutabilecekleri oyuncak parçaları, kesici aletler, kimyasal maddelere dikkat edilmelidir.

Okulda sürekli olarak sağlık uzmanı veya acil durumlarda temasa geçilen doktorların varlığına dikkat etmek ayrıca çok önemli bir maddedir.

Çocukların oynayacakları ve enerjisini atacakları bir bahçenin olması da fiziksel gelişimleri için önemli olduğu için, bahçenin olması gerektiğini unumayın.

Yemek listelerinin beslenme uzmanı tarafından  hazırlanıp hazırlanmadığını mutlaka araştırın.

Güvenlik önemleri ciddi şekilde alınmış olmalısına dikkat edin.

Eğitim materyallerinin bulunup bulunmadığına gözden geçirin.

Olabildiğince evinize yakın okullar tercih etmeye çalışın, çok erken saatlerde kalkmak zorunda kalmak, onun uykusuz kalmasına  yol açabilir.

Anaokulu seçerken aile ve okul işbirliğini de değerlendirmeniz, çocuk eğitimi açısından  önem verilmesi gereken etkenlerin arasındadır.

Yorumunuzu bırakın