750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

YAZ AYLARININ ÇOCUKLAR İÇİN RİSKLERİ!

Yaz mevsimi çocuklar için her ne kadar oyun ve eğlence demekse de bir çok olası rahatsızlıkları da beraberinde taşır. Rahatsızlık oluşturabilecek riskler, güneş yanıklarından tutunda, sinek, böcek sokmalarına, isilikten pişiğe, havuz ve deniz kirliliğinin meydana getirebileceği hastalıklara kadar uzanır.

Ciddi boyutlara ulaşabilecek rahatsızlıkların önlenmesinde bazı tedbirler alınarak korunmak tabi ki mümkün. Ebeveynlerin dikkatli olması gereken konuları gözden kaçırmaması yeterli olacaktır. Yapmanız gerekenleri öyle gözünüzde büyüterek stres yapmanıza gerek yok. Çocuğum hasta olacak diye hayatı kendinize ve çocuğunuza zehir etmek hem sizin hem de çocuğunuzun moralini bozmaktan başka bir şeye yaramayacaktır.

Şimdi gelelim bunların neler olduğuna ve neler yapılabileceğine:

 Yaz aylarında özellikle de akşamları sinek ısırıkları çok rahatsız edici olabilir. Uzmanlar, çocuklar için oldukça risk taşıyan sinek ısırıklarını kaşımamak gerektiğini belirtmekteler. Alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği gibi, ciltte enfeksiyon yaratabilir.

  • Yazın sıcağı aşırı terlemeye sebep olur, bundan dolayı da özellikle bebeklerde isilik oluşumuna neden olur. Bebeğinizin yada çocuğunuzun cildinde nokta şeklinde döküntü meydana gelir. Burada yapılması gereken, çocuğu sıcaktan korumak, sık sık banyo yaptırmak, terlemeye maruz kalmayacak şekilde kalın giydirmemektir. Bu önlemler alındığında tedaviye gerek kalmadan isiliği atlatabilirsiniz.
  • Yaz zamanlarında karşılaşılan olumsuzluklardan bir diğeri de burun kanamalarıdır. En çok güneşte uzun süre kalmayla ortaya çıkan burun kanaması vakasıyla karşılaştığınızda yapmanız gereken çocuğunuzun kafasını dik tutmanızdır. Burun  kanatlarına baskı uygulayarak soğuk kompres yapmanız gerekecektir. Hala kanamayı durduramazsanız en yakın sağlık kuruluşuna götürmenizde fayda vardır.
  • Deniz kirliliği ve havuzların yeterli hijyen kriterlerinde olmadığı durumlarada, dış kulak hatta orta kulak iltihabından idrara yolu enfeksiyonuna kadar ciddi problemeleriyle kaşılaşmak olası bir ihtimaldir. Çocukların hijyen olmayan havuzlarda suya girmelerine izin vermemek gerekir, zira yetişkinlere göre mikroplara karşı daha hassatırlar.
  • Güneş yanıklarına karşı da tedbirli olmak gerekiyor. ishal ve kusma şikâyetlerinin görülmesi halinde hastane ortamınıda müdahale edilmesi gerekir.
  • Çocuğunuz ağır bir güneş çarpması yaşıyorsa ve bilincini kaybetmek üzereyse derhal hastaneye götürmelisiniz. Eğer hafif bir şekildeyse ılık bir duş aldırmanız yeterli olacaktır.

Organickid Ailesi...

Yorumunuzu bırakın