750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Yaz sıcaklarında, bebeklerin sağlığına çok daha fazla dikkat etmek gerekir.  Bu dönemde giyiminden beslenmesine kadar birçok faktör gözden geçirilmeli, isilik gibi,  yaz ishali gibi hastalıklardan korumak için hassasiyet gösterilmelidir. Ayrıca bebekleri, güneşten alacakları D vitamininden faydalandırmaya önem vermek gerekir.

Kıyafet seçimi:

Bebeklerin vücut ısıları ortama göre adapte olmadığından, yaz döneminde uygun bebek kıyafetlerinin tercih etmek büyük önem taşımaktadır. Özellikle 12 aydan küçük bebeklerin, ince, pamuklu, ter çeken ve hava alan giysiler seçmelidir. Bebekleri sentetik kumaşlardan üretilmiş giysilerden ve kat kat giydirmekten uzak durulmalıdır. Bunlar göz ardı edildiğinde bebeğin vücut ısısının artmasına sebep olunacağından, sıvı ihtiyacının ortaya çıkması, su ve tuz kaybı halsizlik ve iştahsızlığa neden olur. Aşırı sıcağa maruz kalan bebeklerde,  fazla çalışan ter bezleri tıkanır ve deride benek benek isilik lekeleri otaya çıkar. Bunun oluşmaması için ince,  bol ve pamuklu organik giysiler giydirilmelidir.

Yaz aylarında banyo ve alt değişimi:

Yaz sıcaklarında bebeğinizi en çok rahatlatan yöntemlerden biri de ılık suyla günlük banyo yaptırmaktır. Pişik ve isiliğin oluşması için sıcaklar uygun ortam sağladığından, bezini sık sık değiştirmek, bebeğin poposunu silmek yerine ılık suyla yıkayıp, olabildiğince açıkta bırakmak ve hava temasıyla cildin kuru kalmasını sağlamak, zararlı kimyasallar içermeyen koruyucu kremlerin ince bir tabaka halinde kullanılmak pişiğin oluşmasını önleyecektir.

Yaz aylarında bebeğin sıvı ihtiyacı:

Sağlıklı bir yaz geçirmesi için bebeğinizin beslenmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle sadece anne sütü alan yenidoğanların ayrıca su ihtiyacı olmadığı düşünülür am çok sıcak yaz aylarında annenin de sıvı gereksinimi artacağından bazen süt içeriğinde su oranı az olabilir. Uzmanlar bu durumda annenin bol su tüketmesi ve bebeğine de mutlaka kaynamış su içirmesini öneriyor.

Yaz aylarının olası rahatsızlıklarından korunma:

Sıcaklarda mikroorganizmaların daha hızlı üremesi ve yiyeceklerin daha çabuk bozulması, ishale neden olacağından çok dikkatli olunması gerekiyor. Hijyen kurallarına uymak da bunun önüne geçmede etkili olacaktır.

Yaz aylarındaki böcek ve sinekler:

Yaz aylarında gerek kapı pencerenin açık oluşu, gerekse açık alanlarda daha çok zaman geçirildiği için sinek böcek gibi istenilmeyen haşerelerle karşılaşma olasılığı daha çok olmaktadır. Bunlardan bazıları alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bebeğinizin odasında sineklik ve cibinlik kullanarak onu koruyabilirsiniz. Kimyasal içeriği bulunan sinek veya böcek kovuculardan uzak durmak en sağlıklısı olacaktır.

Yorumunuzu bırakın