750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Telefon Bağımlısı Anne ve Babalar

Akıllı telefonları üretim ve fayda amaçlı kullanmanın inanılmaz avantajlarının yaşandığı çağımızda, dezavantajlarının da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Günümüzde maalesef ki anne -babaların çocuklarına ayıracağı zamanları telefon, tablet gibi dijital araçların çaldığına şahit olmaktayız.

Akşamları işten gelen anne-baba evdeki tüm vaktini bilgisayar karşısında geçiriyorsa, çocuklarıyla oynamak ve onları sevmek yerine ellerini tuşlardan, gözlerini ekrandan ayıramıyorsa, bunun zararlarını birçok açıdan hissetmek kaçınılmaz olur.

Yapılan bir araştırmaya göre çocukların %69’ u ebeveynlerinin telefon bağımlısı olduğunu belirtmişler. Amerika’da yapılan başka bir araştırmada ise,  telefonlarından vazgeçemeyen ebeveynlerin, çocuklarına karşı sabırsız ve saldırgan oldukları, telefonunu bırakmak zorunda kaldıklarında da sık sık onları azarladıklarının tespit edildiği belirtiliyor. Gelinen son duruma bakıldığında ise, ebeveyn ve çocuk ilişkisinde tehlike çanları çoktan çalmaya başlamış görünüyor.

Çocuklarıyla birlikte yemek yemeğe çıkan ebeveynlerin sadece üçte birinin telefonlarını bırakıp onlarla yemek yediği gözlenen araştırmada,  anne babanın ilgisini çekmek için olmadık yaramazlıklar yapan çocuklara ebeveynlerinin çok sert tepkilerine maruz kaldıkları görülmüş.

Bu sorunun her geçen gün daha çok aileyi kapsadığına dikkat çeken uzmanlar, çözümünün de mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Sorunun Çözümü:

Teknolojide meydana gelen her gelişmeyi takip eden, hakkında söyleyecek bir söz olan kişilerin bu akıllı telefonlara kayıtsız kalması da bir o kadar zor, fakat sanal âlemden çıkıp gerçek hayatın varlığını kabul edip çocukların size ihtiyacı olduğu bilincini zihninize yerleştirerek üstesinden gelebilirsiniz.

Çocuklarınızla vakit geçirirken veya yemekte birlikteyken cep telefonunuz kapatmak veya uzak bir yere koymak, onların sizinle konuşmaya çalıştığında, telefonla meşgul olmak yerine gözlerinin içine bakarak dinlemek veya konuşmak onun kendisini değerli hissetmesini sağlayacaktır.

Teknolojiyi doğru zamanlarda kullanmak, zararlarını değil faydalarını hayatınızda yaşamak çocuklarınız içinde sizin içinde mutlu bir birlikteliğin adresi olabilir.

 

Yorumunuzu bırakın