750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

SİZİN KULLANDIĞINIZ KAŞIKLA BEBEĞİNİZİ BESLEMEYİN!

Siz de görmüşsünüzdür maalesef ki bazı anneler bebeklerini beslerken yedirdikleri mama ya da yemeklerin tadına bakmak için önce kendileri tadar sonra aynı kaşıkla bebeklerini beslerler.

Bebek sağlığı uzmanlarına göre mama yedirmeden önce onun kaşığıyla mamayı tadıp sonrasında bebeğe aynı kaşıkla yedirmekle anne ağzındaki bakterilerin bebeğe aktarıldığı belirtiliyor. Bu konunun önemine değinen uzmanlar, daha bebek sahibi olmayı planlarken anne baba adaylarının diş sağlığına dikkat etmelerini ve düzenli diş kontrollerini yaptırmaları gerektiği konusunda ayrıca uyarıyorlar.

Bebeklerin doğduklarında ağızlarının içi tamamen sterildir. Bebeğin ağzı hiçbir çürük ya da bakteri üretecek ortama izin vermeyecek yapıdadır. Ancak dışarıdan gelen uyarıcılarla tehlike altına girebilir. Bakteriler zaman içerisinde öpme, ya da ağza yakın temasta bulunma, bebekle aynı çatal bıçağın kullanılması, bebeğin beslenmesi sırasında onun kaşığı ile mamanın tadına bakılması durumunda bebeğe aktarılmış olur.

Bebeklerin ve çocukların ağız ve diş sağlığına çok dikkat etmek gerekir. Düzenli olarak kontrollerinin yapılması ileride olası çürük ve diş eti rahatsızlıklarını en aza indirger. Aslında bebeğe bakteri aktarımının önüne geçmek için en önce anne baba ve onların dışında bebeğin yakın çevresinin diş sağlığı aynı derecede önem vermesi gerekir.

Daha da geriye giderek evlilik öncesi çiftlerin ağız ve diş sağlıklarını düzene sokmaları, hatta varsa diş eti iltihabı sorununu çözüme ulaştırmaları şarttır.

Mama yedirme demişken farklı bir konuda da not düşmek isteriz; Bebeğin ağzıyla temas eden mama yarım saatte bozulduğu için kalan kısmı yedirmemek gerekir. Temas etmeyen mama ise 4-6 saat bozulmadan kalabilir.

Ayrıca, bebeğinize hiçbir zaman istediğinden fazla mama yedirmeye çalışmayın ve sonrasında dik tutarak bebeğinizin gazını çıkartmasını sağlayarak beslenmeyi öğün olarak sonlandırın.

Organickid Ailesi …

Yorumunuzu bırakın