750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

SİZ HANGİ GRUBA DAHİL ANNESİNİZ?

Çocuğunuza karşı hangi kriterlere sahip annesiniz, yazımızın tamamını okuyarak buna kendiniz karar verin.

Uzmanlar annelik kategorisini dört gurupta toplamışlar. Çocuğunuzla kurduğunuz iletişim, sizin nasıl bir anne olduğunuz konusunda çok ipucu verir. Eksilerini artılarını kendiniz değerlendirebileceğiniz anne modellerini birlikte inceleyelim.

  • Otoriter anne modeli:

Çocuğunuzun  yerine düşünüp onun yerine karar veren anneler bu guruba dahillerdir. Çocuğunuza yaptırmak istediklerinizi ceza yoluyla yaptırıyorsanız, böyle davranışta bulunursan seni sevmeyeceğim diye tehdit ediyorsanız, sık sık yaşıtlarıyla yada kardeşiyle kıyaslayıp o bunu daha iyi yapıyor diye onu yargılayorsanız, disiplin uygulamasında bulunup sürekli kurallar koyuyorsanız otoriter bir anne olduğunuzu sizde kabul edeceksiniz.

  • Demokratik anne modeli:

Çocuğunuzla konuşup onun  anlatıklarını ilgiyle dinleyip herhangi bir konuda onun fikrini alıyor ve değer veriyorsanız demokratik anne modeline uygun gibisiniz. Çocuğunuzla herhangi bir fikri yada konuyu tartışabiliyorsanız,  evde kurallar koyup çocuğunuzun uymasını isterken sizde o kurallara uyuyorsanız, kural ihlallerinde ceza yerine uyarı veriyorsanız, kuralları sadece koymakla kalmayıp sebeplerini de açıklıyorsanız, çocuğunuz sizinle herşeyi rahatça konuşup bu konuşma sonucunda kınanmayıp yargılanmayacağını biliyorsa ve beklentileri yaşına uygun beklentilerse, siz tam da demokratik anne modelinin temsilcisisiniz.

  • Her şeye izin veren anne modeli:

Çocuğunuzu kırmamak hayal kırıklığına uğramasına izin vermemek adına hayır diyemiyorsanız herşeye evet diyen bir anne modeli olabilirsiniz. Koyduğunuz kuralları, çocuğunuzun o günkü ruh haline göre esnetip değiştirebiliyorsanız, onunla tartışmaktan kaçınıp çatışma ortamı çıkmasın diye sorunu çözmek yerine bundan kaçınıyorsanız, ona sevginizi göstermenin onun sevdiği şeyleri almaktan geçtiğine inanıyorsanız, hayır kelimesini çocuğunuza karşı kullanmayıp, her zaman için arkadaş olmaya çalışarak anne olmaktan kaçınıyorsanız, çocuğunuzun yerine getirmesi gereken bir sorumluluğu karşısında ‘’tatlım yapmak istemiyorsan yapma’’ diye yorumlar  yapabiliyorsanız siz kesinlikle herşeye izin veren anne modelisiniz.

  • İlgisiz anne modeli:

Çocuğunuzla fazla zaman geçirmeye vakit ayıramayıp sadece temel ihtiyaçlarını karşılıyorsanız,  onun fiziksel ve duygusal gereksinimleri için zamanınız yoksa, arkadaşları hakkında bilgi sahibi değilseniz, eğitim hayatındaki sorunlarından yada başarılarından haberiniz yoksa, işinize bağlı yada bir arkadaşınızla yaptığınız plan dahilinde zamanınızı sık sık dışarıda geçirmek zorunda kalıyorsanız, ortak kullandığınız bir diliniz yoksa, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının adlarını dahi bilmiyorsanız, ondan bir beklentiniz olmadığının dile getirip sıcak davranmıyorsanız, sizden uzakta olduğu zamanlar nerede ve ne yaptığını bilmiyorsanız, üzgünüz ama siz ilgisiz bir anne modelinde olabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın