750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Stil Sahibi Çocuğun İlk Adımı: Çocukta Giyinme Alışkanlığı

Bugüne dek hem mevsim şartlarına uyum sağlaması hem de her zaman stil sahibi bir bebek olması için çocuğunu kendi ellerinizle giydirdiniz ama artık, bunu kendisinin yapma vakti geldi!

Onun için özenle seçtiğiniz kıyafetleri, çocuğunuzun kendi çabasıyla giyebilmesi elbette sabır ve yaratıcılık isteyen bir süreç. Ve siz bu süreci onunla eğlenerek geçirebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe kazanacağı yetilerin en keyiflilerinden biri olan kendi başına giyinebilme, çocuğunuzun diğer tüm yetilerde olduğu gibi giyinmeyi aktif olarak deneyimlemesi ile başlıyor. Çocuğunuzla kendi başına giyinme sürecine başlarken, ona sabır göstermeli onu sıkmadan yeterince bu eylemi tekrar etmesini sağlamalısınız. Bugüne dek sizin yapmanıza alışık olduğu giyinme ritüelini bir anda kendi başına yapamayabilir; ancak sizin yol gösterici olmanız, çocuğunuzun kendi başına giyinebilmesi için ihtiyacı olan en önemli şey.

Çocuğun kendi başına giyinebilmeyi öğrenmesi için göz önünde tutulması gereken birkaç önemli nokta, bu eğitim sırasında işinizi fazlasıyla kolaylaştırabilir.

Çocuğunuzun giyinmeyi öğrenmesi için doğru zaman!

Çocuğunuz her gün yeni bir şeyler öğrenirken, onun yaşına ve öğrenme kapasitesine göre ilerliyorsunuz; kendi başına giyinmeyi öğrenme sırasında da bu noktayı atlamadan ilerlemeye çalışmak hem çocuğunuzu hem de sizi mutlu edebilir.

Çocuğunuzun bugüne dek oyunlarla günlük hayat hakkında öğrendikleri, fiziksel becerilerinin buna uygun olup olmadığı en önemli kıstaslardan biri.

Örneğin, çocuğunuz kıyafetlerini, çoraplarını kendi başına çıkarmaya başlaması bunun sinyallerini veriyor. Çocuğunuz için üzerindekileri çıkarmak giymekten daha zahmetsizdir ve işe ilk olarak bundan başlar. Siz de bu sinyallerden doğru zamanın yaklaştığını fark edebilirsiniz.

Oyuncaklar en iyi arkadaştır

Çocuğunuzun taklit ederek öğrenme eğilimi, kendi başına giyinmeyi öğrenmesinde de büyük avantaj. Sevdiği oyuncağının kıyafetlerini çıkaran ve giydirmeye çalışan bir çocuğunuzun bu davranışını, kendi üzerine yönelterek işe başlayabilirsiniz.

Uygun kıyafetleri tercih edin

Çok karmaşık parçalar, kafa karıştırıcı olur. Çocuğunuzun kendi başına giyinmeyi öğrenmesi için başlangıç aşamasında kolay giyilebilen kıyafetleri tercih edin ve kolay ulaşabileceği şekilde koyun. Yumuşak ve kaliteli bir kumaştan yapılan kıyafet, çocuğunuzun yeni başladığı bu öğrenme sürecinde güvenlidir.

Sıkmadan ve sabır göstererek öğretin

Çocuğunuz elbette kendi başına giyinmeye henüz uyum sağlayamayacak. Ona bu süreçte en iyi desteği, her yapamadığında yardım ederek değil, denge kurarak verebilirsiniz. Çocuğunuzun yapamadığı bir noktada hemen onu giydirmeyi değil, sadece yol göstererek ufak müdahalelerde bulunmayı tercih ederseniz, kendi başına giyinme konusunda özgüvenine destek olursunuz.

Çocuğunuza giyinmeyi öğretmek için vakit ayırabileceğiniz, sakin zamanları tercih edin. Aceleyle hazırlanırken bu eğitimi vermek hem sizin hem de onun için sıkıcı olabilir ve stres yaratabilir.

Kendi zevkini oluşturmasına izin verin

Çocuğunun kendi başına giyeceği kıyafetleri kendisinin seçmesi onu motive eder. Kendi beğenisine uygun bir kıyafet ile bu alıştırmaları yapması, küçük stil ikonunuzun ilk adımlarını atmasına yardımcı olacaktır.

Seçimi çocuğunuza bırakırken yanlış parçalar seçmemesi için seçenekleri kısıtlayın. Örneğin tüm giysiler arasından seçim yapmasına izin vermek yerine, seçtiğiniz 2-3 parçaya dikkatini çekin. Böylece kış ortasında şort giymek isteyen çocuğunuzun “Bu kıyafet şimdi olmaz” diyerek seçimini eleştirmek yerine, doğru tercihler yaparak güvenini pekiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Mevsime uygun kıyafet seçebilmeyi, kendi başına giyinmeyi öğrenme sürecinin ilerleyen aşamalarında öğretebilirsiniz.

Gardıropla arasını iyi tutun

Çocuğunuz, siz onun giysilerini alırken ve bırakırken yerini görmeli. Kendi başına giydiği kıyafetleri çıkardıktan sonra yavaş yavaş onları katlamayı ve yerine koymayı öğretin. Böylece çocuğunuz hem giyinme sürecini başından sonuna deneyimlemiş olacak hem de okul çağına geldiği zaman düzene ayak uydurması kolay olacaktır.

Sabırla ve keyif alarak geçireceğiniz bu öğrenme sürecinde, günden güne atlayacağınız aşamalarla ilerledikten sonra size anne-kız, anne-oğul hazırlanıp dışarıda birlikte vakit geçirmenin keyfi kalıyor!

Yorumunuzu bırakın