750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

RENGARENK BİR DÜNYAYA AÇILIN: BOYAMA YAPMAK ÇOCUĞUNUZA NASIL FAYDA SAĞLAR?

Çocukların en sevdiği aktivitelerden biri, resim ve boyamadır. Boyama yapan çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerine sağlanan katkılar ile çocuğunuzun hem eğlenip hem de kendini geliştirmesi mümkün.

Şimdi, çocuğunuz için toksik madde içermeyen boyama kalemleri edinin ve bakın boyama aktiviteleri ona nasıl fayda sağlıyor.

Boyama yapmak çocuğunuzun el becerilerini geliştirir
Boyama kitaplarının üzerindeki desenler, çocuğunuza ince hatlar arasında geçiş yapma ve çizgileri taşırmadan boyamaya çalışma fırsatı verir. Çizgilerin arasında yeteneğini konuşturan çocuğunuz, ince çizgileri iyi bir şekilde boyayabilmek için kalemi daha özenli tutar ve elindeki kalemin kontrolünü sağlamaya çalışır. Kalem, kağıt gibi kırtasiye malzemeleri ile uğraşırken el kontrolünü de geliştiren çocuğunuzun alet kullanma becerisi bu şekilde artar.

El göz koordinasyonunun gelişmesi için boyama çok faydalıdır
Çocuklar 3 yaşından sonra el göz koordinasyonunu geliştirmeye başlar ve nesneler ile şekilleri anlamlandırmaya çalışır. Boyama kitaplarının üzerindeki desenleri anlamlandıran çocuğunuz, resim yapma ve boyama aktiviteleri ile el göz koordinasyonunu geliştirme fırsatı bulur.

Boyama yapmak hayal gücünü tetikler
O bulutun pembe mi olmasını istiyor? Bırakın olsun! Çocuklar, resim ve boyama aktiviteleri sırasında kendilerine ait bir dünya yaratır ve nesnelere farklı bir bakış açısı ile bakmayı öğrenir. Onların, boyama yaptıkları sırada her şeyi gerçeğe uygun olarak uygulamasını beklemeyin.

Çocuğunuza göre bir kedi yeşil, bir ağaç mor olabilir. Bu konularda çocuğunuza sınır koymamalı, gerçeğe uygun şekilde yapması için müdahale etmemelisiniz. Böylece, sınırsız bir hayal gücünü kullanabilmeyi öğrenen çocuğunuz, nesneleri gerçeklerin de üstünde bir bakış açısı ile değerlendirerek kendine has bir düşünce yapısı geliştirme fırsatı bulmuş olur.

Konsantrasyon toplamayı öğretir
Bir işe kanalize olmak ve tüm dikkatini bir işe yöneltmek, birçok insan için zor olabilir. Böyle durumlarda zorlanmamak için, küçük yaşlardan itibaren konsantrasyon gerektiren işlerle uğraşmak büyük yardımcıdır. Boyama aktiviteleri, çocuğunuzun dikkatini toplayarak uğraşması gereken bir tür oyun olduğu için, çocuğunuz küçük yaşlardan itibaren konsantrasyon kontrolü yapmayı öğrenir. Onun dikkatini toplaması için gereken ortamı sağlayın ve bırakın tüm dikkatini boyamaya versin.

Boyama ile sakin ve daha mutlu çocuklar
Kimi zaman kendimizi ifade etmek için kelimeler yetmez. Böyle durumlarda içimizdeki duyguları ve düşünceleri dışarı aktarmak için alternatif yollar ararız. Çocuklarda da bu durum çoğunlukla böyle olabilir. Özellikle çocuklarınızın dil gelişimini tamamlamadığını düşündüğümüzde, kelimeler onlar için fazlasıyla yetersizdir. Çocuklarınız boyama ve resim aktiviteleri ile içindeki duygu ve düşünceleri dış dünyaya açabilir ve bu bir çeşit rahatlama sağlar. Kendini ifade ederek rahatlayan çocuğunuz, daha sakin ve mutlu bir çocuk olur.

Organickid olarak, biz de çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamak için her alışverişinizde bir boyama kitabını paket içerisine ekliyoruz. Paket içerisinden çıkan boyama kitapları ile siz de onun gelişimini destekleyebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın