750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

PREMATURE BEBEK BAKIMI

Herşeyin yolunda gittiği hamilelikler 38 ile 42 hafta arasında tanımlanır. 37 hafta ve altında doğan bebekler prematüre bebeklerdir ve özel bakımın şart olduğu süreçtir. Özellikle de 32 haftanın altında dünyaya gelenler ileri derecede prematüre bebekler olup çok özenli bakım gerektiren gruplardır.
Günümüzde normal yolla oluşmayan ve buna istinaden hamile kalma tekniklerinin gelişmesiyle beraber çoğul doğumlar ve buna paralel olarak prematüre bebeklerin sayısında artış vardır.
Prematüre bebekler, normal sürede doğan bebeklere göre farklılıklar gösterirler. Prematüre doğan bebeklerin ebeveynleri, bebek taburcu olup eve geldikten sonra yeni bir yaşam koşulları başlar.

Hastane sonrası;
Hastaneden erken çıkma bebek ile anne arasındaki bağı kuvvetlendireceği gibi bebeğin gelişeceği çevrenin düzenlenmesi, hastane enfeksiyonlarının önlenmesi gibi durumlarla karşı karşıya bırakabilir. Buna karşılık hastaneden erken çıkma; bebeğin genel durumunun bozulmasına ve tekrar hastaneye yatırılması gereksinimine yol açabilir ve bu durum bebeğe olduğu kadar aileye de ilave bir stres kaynağı olabilmektedir.

Üzülmeyi bırakın;
Anneler bebeklerine yardım edebilmek için üzülmeyi bırakıp yeni durumda nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmelidir. Prematüre bebeklerin bakımı ve beslenmesi çok önemlidir. Bu yüzden anne sütünün önemi hayati niteliktedir. Her bebeğin annesinin sütünün özellikleri diğerinden farklıdır. Çünkü her bebeğin annesinin sütü kendi bebeğine özeldir. Bu yüzden annesinin sütüyle beslenen prematüreler daha hızlı büyümektedirler.

Pramatüre bebeklerin evde bakımı;
Pramatüre bebeklrin bağışıklık sistemi tam gelişmediği için ailelerin, beslenme, uyku düzeni, solunum takibi, banyo, evin ısısı, giyimi, tırnak ve cilt bakımı, ağız, göz ve burun bakımı ve özellikle enfeksiyonlardan koruma gibi konuları yakından takip etmesi gerekmektedir. Eve gelecek ziyaretçi sayısına mutlaka sınırlama koyulmalı ,bu konuda hassas davranılmalıdır.

Hijyen herşeyin başı;
Özellikle el temizliği, enfeksiyon kontrolünde birinci basamaktır. Bebeğe dokunmadan evvel, alt temizliği sonrası el temizliğine özen göstermek çok önemlidir. Herhangi bir problemle karşılaşıldığında ise mutlaka takibi yapan doktor dan yardım istemek gerekir.

Azı karar çoğu zarar;
Bu arada bebeği korurken aşırıya da kaçmamak gerekir. Bebeği sürekli evde kapalı tutmak da doğru bir uygulama değildir. Özellikle ılıman havada temiz havaya çıkarılmaları ve güneş almaları çok önemlidir.

Yorumunuzu bırakın