750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

OYUN PARKLARI ÇOCUKLARI KARŞILAMAYA HAZIR MI?

Yazın en güzel zamanlarını yaşıyoruz,  çocuklar soğuk kış günlerinde oyun park ve bahçelerin özlemi içinde bu günleri beklediler. Açık havanın, arkadaşlarıyla beraber oyun oynamanın tadını çıkarmak istiyorlar.

Peki parklarda bulunan oyun ekipmanları çocukların sağlık ve güvenliği açısından onlara hizmet vermeye hazırlarmı?

Çocukların çok keyifli zaman geçirdiği oyun  parklarının nasıl olması gerektiği konusu yeterince araştırılmıyor olsa da son yıllarda bu konu üzerine farkındalılığın artığını gösteriyoruz.

Oyun park ve bahçelerinde en öncelikli konu çocukların güvenliği olmalıdır. Hatalı ve uygun olmayan doğru yerleştirilmeyen ekipmanlar yüzünden her yıl pek çok çocuk hafif yada ağır olmak üzere malesef ki yaralanmaktadır. Dikkat edilecek bazı önlem ve uygulamalarla yaralanmaların önüne geçilebilir yada enaza indirilebilir.

Peki bu önlem ve uygulamalar neler olabilir:

  • Çocuğunuzu oyun parklarında asla yalnız oynamasına izin vermeyin, her an gözetiminizde olmalı.
  • Oyun parkının sizin çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olup olmamasına dikat etmelisiniz. Kendi yaşından büyük çocukların varlığı, hem sizin çocuğunuz, hemde  büyük çocukların açısından tehdit oluşturabilir.
  • Çocuğunuzun yaşına uygun ekipmanlarla oyun oynaması onun güvenliği açısından son derece önemlidir. İki yaş altı, iki beş yaş aralığı ve beş yaş ve üzeri çocukların oyun park alanlarının, ayrı olması gerekir.
  • Çocuğunuzun güvenliği açısından uygun park zemin alanı son derece önemlidir. Emici zemin alan, koruyucu özellik taşır. Yaralanmalara çarpıp düşmelere karşı tercih edilen bunlar olmalıdır. Asfalt ve beton zemin tehlikeli olabilir. Çim ve toprak zeminin nem oranı her zaman aynı olmayabilir. Oyun park ve bahçeleri için hazırlanmış emici zeminleri olan alanlar birinci tercihiniz olmalıdır.
  • Kaydırak, salıncak gibi park ekipmanlarının yüzeylerinin sivri köşeli olmamasına dikkat edin . Yumuşatılmış kauçuk gibi malzemeden üretilen yuvarlak yüzeyli ekipmanlar kazalara karşı koruyucu olacaktır.
  • Çakılla döşenmiş alanlar da tavsiyemizin dışında Çakıllar ufak tefek yaralanmalara sebep olabilir, ayrıca 2-3 yaş altı çocuklarda yutmalara neden olabileceğinden çok dikkat etmek gerekir.
  • Son olarak en önemlisi her ne olursa olsun gözünüz çocuğunuzun üzerinde olsun. Bir anlık gözünüzü kaçırmanız istenmeyen sonuçlara götürebilir.
Yorumunuzu bırakın