750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ONLARIN DÜNYASINA AÇILAN KAPI; RESİM!

Çocuklar keyifli olan şeyleri yapmak isterler. Çocukların dünyasında, hayallerinde sınırlama yoktur. Yetişkin insanın aklının ucundan geçmeyecek şeyler, çocukların hayallerinde hayat bulur, bir şekle girer.

Resim yapmak, çocuklar için, bu hayallerin soyuttan somuta dönme halidir. Çocuklar resmi sadece hayallerini dile getirmek için çizmezler, onlar için resim çizmek çoğu zaman kendilerini ifade etme şeklidir. Bazen korkularını, bazen sevinçlerini, yani iç dünyalarında olup biteni aktarma aracı yaparlar boyayıp çizmeyi.

Çocukların gelişim sürecinde, resim yapmaları da gelişir ve şekillenir. Fantezi dünyalarını akışına bırakmak resim yapmakla mümkün olur, çünkü duygularını aktarırken özgür bir platformda olmak, onları resim yapmaya daha da yakınlaştırır. Resim yapmak çocucuğun özgüveninin oluşumunda da etkili bir faktördür.

Çocuklar ilk resim yapmaya başladıklarında, çizdikleri şeyler keskin çizgiler, anlamsız şekiller olsa da daha sonraları, hayatındaki önemli kişileri, eşyalarını, oyuncaklarını resmetmeye başlarlar. Size, “anne bak bu babam, elinde paket var bana hediye getiriyor” diyebilecekleri, daha yuvarlatılmış kıvrımları olan şekillere dönüşmüş çizimler yapabilirler. Bazen evde yaşanan olumlu ya da olumsuz bir olayı da kâğıda çizimler halinde aktarabilirler.

Kısacası resim yapmak, çocuğun yaşına, psikolojik durumuna, zihinsel ve bedensel gelişimine göre farklılık gösterir. Yapılan resimde, öz güven eksikliğide gözlenebilir, gelişiminin mükemmel olarak ilerlediğide gözlenebilir yada zeka geriliği olan bir çocuğun yaptığı resim de uzmanlar tarafından tespit edilebilir. O yüzden resim yapmak  çocukta, hem zeka gelişiminde hem de kişilik özelliklerinin dışa vurumunda belirleyici faktörlerdendir.

Çocuk resim yaparken, onun yapmak istediği şekle benzetmesi önemli değildir, karalama aşamasında çocuğunuza “bak araba öyle yapılmaz” deyip kalemi elinize alıp çizmeye başlarsanız, bu onda duygusal kırılıma neden olabilir. Doğru olan davranış, sizin ona karalama faaliyetinde ilgi göstermeniz olur.

Çizdiği resimler iç dünyasına ait bilgiler olduğu için, resimdeki nesnelerin çiziliş biçimi, kişilerin sırası, resimdeki eksik öğelerin olması, kullandığı renklerin, resimdeki boşlukların, resim içindeki anlamları kendisinin dünyasını ifade eder.

Ebeveyn olarak sizin özen göstermeniz gereken şey, çocuğunuzun resmini yorumlarken, resimde anlatmak istediği şeyi sorun. Çizdiği resim hakkında onunla konuşun. Resimlerini beğendiğinizi söyleyerek onu yüreklendirin. Belki de çocuğunuzun resme karşı yetenekli olabileceğini unutmayın.

Yorumunuzu bırakın