750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Okulda Koruyucu Anne Lezzeti: Kışa Özel Beslenme Çantası Nasıl Olmalı?

Kar keyfi, evde geçen sıcacık akşamlar ve okul günleri… Kış ayları hem sizin hem çocuğunuz için çok güzel geçse de bu güzel beyaz mevsimin de bir kusuru var elbette. Kış hastalıkları!

Soğuk havanın yüzünü göstermesiyle birlikte ortaya çıkan soğuk algınlığı, grip, nezle, farenjit gibi rahatsızlıklar, toplu mekânlarda hızla salgın haline gelebiliyor. Kışın keyfini çocuğunuzla birlikte sağlıkla geçirebilmek için toplu taşıma, servis ve okul gibi yerlerden gelecek hastalıklara karşı en büyük silahınız, direnç artırıcı bir beslenme düzeni olacak.

Çocuğunuzun kış hastalıklarına karşı dirençli bir bünyeye sahip olması için yeterli ve dengeli bir beslenme çantası ona okulda da güç katacak. Metabolizmayı güçlendirmek ve hastalıklara karşı önlem almak için kış aylarında sağlıklı, vitamin içerikli ve besleyici bir menü, lezzetiyle de çocuğunuzun iştahını kabartacak.

Meyvenin gücü adına!

Rengârenk meyveler, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da ideal sağlıklı atıştırmalıklar olarak beslenme çantalarındaki yerini almalı. Hastalıklara karşı önlem almada büyük önem taşıyan C vitamini ve antioksidanlar, özellikle turunçgiller gibi kış meyvelerinde bolca bulunarak anneleri mutlu ediyor.

Küçük atıştırma sürprizleri

E vitamini, kış ayarında en çok ihtiyaç duyulan güçlü bağışıklık sistemi için çok yararlı. Çocuğunuzun beslenme çantasında küçük bir lezzet sürprizi olmasını isterseniz, bir miktar fındık gibi kuruyemişi tercih edebilirsiniz. E vitamini ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde de bolca bulunuyor. Bu sebzelerden yapacağınız yemekleri de uygun saklama kapları kullanarak beslenme çantasına koyabilirsiniz.

Güneşin eksikliği onu etkilemesin

Yaz aylarında bol bol yüzünü gösteren güneş, kış aylarında kendini özletiyor. Güneş ışınlarının azalması ise vücudun D vitamini ihtiyacını artırır; çünkü besinlerde pek fazla bulunmayan D vitamini, güneş ile birlikte deri tarafından üretiliyor. Kış aylarında D vitamini ihtiyacını dengelemenin en iyi yolu ise balık tüketmek. Besleyici özelliği ve faydaları tartışmasız balık, D vitamininin yanı sıra kalsiyum, fosfor, selenyum, iyot gibi mineraller ile em bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de çocuğunuzun kemik ve diş gelişimine katkıda bulunuyor. Eğer balığı tabak yemeği olarak servis etmek istemezseniz, pratik bir seçenek olan ton balıklı sandviçi tercih edebilirsiniz. Bu sandviçi domates ve turşu gibi ek lezzetlerle renklendirerek çocuğunuzun iştahla yiyeceği bir menü yaratabilirsiniz.

Sebzelerle arasına mesafe koyuyorsa…

Kış sebzeleri genellikle çocukların tercih edeceği türden lezzetler değil. Zaten sandviç gibi yiyeceklere eğilimi olan ve sebze sevmeyen birçok çocuk, özellikle kış mevsiminde çoğu sebzeyi reddediyor. Bu yiyecekler için ısrarcı olmak ve zorla beslenme çantasına koymak işe yarar bir tutum olmayacaktır. Bu tutumunuz sonucunda ya çocuğunuzun o sebzeye karşı nefreti artar ya da okulda o yemeği yememenin bir yolunu bir şekilde bulur. Bunun yerine, bu sebzeleri daha cazip formlarda sunmanız işinizi kolaylaştırabilir. Çocuğunuza yedirmek istediğiniz sebzeleri, onun seveceği yiyeceklerin içine rendeleyerek ekleyebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz karnıbahar sevmiyorsa, yoğurdun içine birkaç baharat veya ceviz gibi lezzet artırıcılarla birlikte ufak parçalar halinde karnıbahar ekleyebilirsiniz. Ya da ıspanağı reddeden çocuğunuza ıspanaklı krep, börek gibi cazip lezzetler sunabilirsiniz. Bu tip cazip sunumlarla ön yargılarını yıktığınız çocuğunuz, damak tadı alıştığında sebze yemeklerini tüketmeye de tepkili yaklaşmayacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek koruma sağlamak için çocuğunuzun severek tüketeceği şekilde cazip hale getireceğiniz menüleri yanına, taze meyve suları veya süt de eklemelisiniz. Ancak meyve sularını hazırladıktan son kısa sürede tüketmek gerektiğinden, meyve suyu yerine süt tercih etmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun sağlığı için, sevgiyle hazırladığınız bu beslenme çantası menülerinin yanına, “Afiyet olsun!” gibi minik sürpriz notlar da ekleyerek çocuğunuzun aldığı lezzeti kat kat artırabilirsiniz!

Yorumunuzu bırakın