750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

OKULA GİTMEK İSTEMİYOR MU?

Her çocuk ayrı bir birey olduğu için okul hakkında her birinin farklı düşünce ve duyguları vardır. Bazı çocuk okula gideceği için yerinde duramazken bir diğeri isteksizlik hissedebilir.

Okula gitme konusunda isteksiz olan çocuk gitmek istemediğini direkt söylemese de karnım ağrıyor, uykum var gibi bahanelerin arkasına sığınarak ifade eder. Anne baba tarafından ciddiye alınması gerektiği görüşünü belirten uzmanlar bu durumun doğru yönetilmesi ve algılanmasının önemine vurgu yapmaktalar.

Çocuk ve gençlerde görülebilen bu isteksizliğin altında baş edememenin getirdiği sonuçlar bulunurken, okula gitme konusunda isteksizlik yaşama zamanları en çok 5 -6 ve 11- 12 yaş aralığında görülmektedir.

Uzmanlar okula gitme konusunda isteksizliğin fark edilmesinin ardından ebeveynlere şunları öneriyor:

Okula adapte olması için onu ilk gün yalnız bırakmayın

Rutin yapmakta olduğunuz yaşam şeklinden ertesi gün başka bir modele ayak uydurmak nasıl zor ise, çocuk için de okul uyum sürecine geçmesi zor ve normaldir. Aktivasyonu bir hayli yüksek olan okulun ilk günü ona yardımcı olarak öğretmen ve sınıf arkadaşlarıyla tanışma gibi değişik ortam koşullarına ayak uydurma konusunda onu desteklemelisiniz. Böylece kendini rahat ve güvende hissedecektir.

Buna karşılık okulda kalma konusunu abartmanız halinde, onun okula uyum sürecini olumsuz etkiyeceğini unutmamalısınız. Çocuğunuza öğretmeni ile iletişim içinde olduğunuzu söyleyerek bir problem olması halinde hemen okula geleceğinizi bilmesini ve bu şekilde kendisini güvende hissetmesini sağlamalısınız.

 Okul için gerekli ihtiyaçlarını birlikte almaya çıkın

Her çocuk kendisi için alışverişe çıkılması ve alınacaklara kendisinin karar vermesini sever. Okul alıverişini birlikte yapmanız onun okula olan ilgisini arttırıp motivasyonunu yükseltecektir. Kendi beğendiği çantayı kullanmak okula gitme konusunda yardımcı olduğu gibi birlikte hazırladığınız okul malzemeleri sorumluluk kazanmasında etkili olacaktır.

Okuldan geldiğinde nasıl zaman geçirdiğini sorun

Gününün nasıl geçtiğini sorarken onu ilgiyle dinleyerek, fikirlerine ve duygularına önem verdiğinizi hissettirin. Endişelerini anlattığında onu ciddiye alarak kırıcı olmadan ne düşündüğünü öğrenmeye çalışıp, kaygılarını gidermelisiniz.

Yorumunuzu bırakın