750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

OKUL DEĞİŞİKLİĞİNİN ÇOCUĞUN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Okul diğer sosyal ortamlardan farklı olarak çocuk ve ergenlik çağındakilerin sosyal gelişimlerine önemli katkı sunan ve onlara bu konuda beceri kazandıran bir yerdir. Bu anlamda sosyal bir çevre edinen çocuğun buradan ayrılıp başka bir okulda öğrenimini tamamlaması gerçekten zorlayıcı olabilmektedir.

Yeni bir sosyal çevrenin adaptasyon sorunu ya da zorluğu çekilebileceği bu süreç, mutlaka anne baba tarafından desteklenmeli ve uyum sağlayabilmesinde yanında olunmalıdır.

Alışma sürecinde yaşayabileceği sorunlara yakından bakmak gerekirse en başta kendini çevreye kabul ettirme çabasını görebiliriz. Sınıftaki ‘’yeni öğrenci’’ olmak öyle sanıldığı kadar hafife alınacak bir şey olmasa gerek. Bütün gözler üzerindeyken, kalkıp kendini tanıtır mısın? sorusu çocuğu ilk gün sendromu yaşamasına kadar götürebilir.

Bu süreçte öğretmen ve ebeveyn dayanışması şarttır. Çocuğun kendini guruplara kabul ettirmesi, arkadaş edinmesi ve kendini okulun bir parçasıymış gibi hissetmesinin kolay ve çabuk olabilmesi için desteğin önemi büyüktür. Aslında yeni bir sosyal çevre edinmek her zaman bu denli bir etkiye sahip olmayabilir. Sosyal beceri düzeyi yüksek olan çocuklar etkileşimlerinde zorluk çekmezler sadece bir süreç yaşadıktan sonra zorlanmadan okulun bir parçası oluverirler.

Ancak sosyal becerisi zayıf olan çocuklarda okul değişikliği genelde olumsuz etkiler yaratır. Bu konuda uzmanların görüşü, çok zorunlu olmadıkça okul değişikliğine gidilmemesidir.

Çocuğunuzla iletişiminiz her konuda olduğu gibi bu konuda da önem arz etmektedir. Öğretmenlerin ise çocukların birbiriyle kaynaşmasına zemin hazırlayan yaşlarına uygun etkinlikler düzenleyerek sosyalleşmelerinin sağlanabileceğini belirten uzmanlar, ailenin de çocukları ile ilk haftalarda yaşadığı sosyal deneyimler üzerinde sohbetler yapmanın etkili olacağını vurgulamaktalar. Okul değişikliği yaşayan sizden önceki çocukların da deneyimlerini paylaşması, sürecin yumuşatılarak yaşanmasında oldukça etkili diğer bir yöntemdir.

Yeni bir sosyal çevreye uyum sağlamak için zaman gerekir. Yine de uyum süreci gerekenden uzun sürüyorsa bir uzmandan destek almak en doğrusu diye düşünüyoruz.

 

Yorumunuzu bırakın