750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

MAMALAR HAKKINDA…

Anne sütü bebek için en değerli besindir. İnsan eliyle hazırlanmış hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz.

Günümüz teknolojisi, mama bileşenlerini çok ileri seviyeye taşısa dahi, anne sütüne benzetme çalışmaları henüz yetersiz kalmaktadır. Ancak ne yazık ki bazı bebekler bu şansa ya yeteri kadar sahip değiller ya da böyle bir şansları hiç yok. Herhangi bir sebepten dolayı anne sütüne ulaşamayan çok sayıda bebek var. İşte bu bebekler için üretilen ve anne sütüne benzetilmeye çalışılan mama ve formül sütler hakkında araştırma yaptık.

Mucizevi içeriğe sahip olan anne sütüne karşılık, mama ile beslenmek zorunda kalan bebekler için üretilen mamalar, biberon maması denilen sıvı şeklindeki formül süt ve ilerleyen aylarda tüketilmek üzere hazırlanmış daha katı, muhallebi kıvamındaki formlarıyla bebeklerin beslenmesine ve gelişimine katkı sunmaktadır.

 O halde mamalar nasıl yapılır, içeriği nasıl oluşturulur? birlikte bakalım.

Kökeni inek sütü tozlarına dayanan hazır bebek mamaları, birçok işlemden geçirilerek inek sütünün zararlılarından ayrıştırılıp, anne sütüne benzetilmeye çalışılır. Bu ayrıştırma sırasında inek sütünde bulunan yüksek orandaki proteinden uzaklaştırılan mamalar bebeğin sindirim sistemini zorlamayacak hale getirilir. Böylece inek sütünün sindirimi bebekler için zorlayıcı olurken, hazırlanan mamalar mide asidiyle karşılaştığında pıhtılaşmaya izin vermeyerek, sindirim ve içeriğindeki kalsiyum, demir gibi minerallerin emilimini kolaylıkla gerçekleştirir.

Üretimde yapılan işlemler sonucunda mamaların böbreklere aşırı yük binmesinin önüne geçilmiş olur. Anlattığımız özellikte yani üretim sırasında yapılan bu özel işlemlerin tüm hazır mamalarda bulunur. Ayrıca mamaların formülündeki bileşenler sayesinde bebekler inek sütüne karşı gösterdikleri alerjik reaksiyonlardan olabildiğince uzaklaşmış olurlar.

Mamaların İçeriğinde Bulunan Etken Maddeler:

Prebiotikler: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olurlar.

Nükleotitler: Hücre çoğalmasına yardımcı olarak, bağışıklık sistemine ve büyümeye destek olurlar.

Omega3 ve 6: Sinir sisteminin gelişimine, gözün ağ tabakasına ve beyin gelişimine katkı sunarlar.

Yorumunuzu bırakın