750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

KİRLETEN OYUNLAR

Her çocuk kumla, çamurla, boyalarla oynamaya bayılır. Özellikle 0-3 yaş arası çocukların tercihidir boya bulduğunda parmaklarını sokmak, duvarları boyamak ya da bir makarna veya pilav tabağının içine elini daldırmak, bundan o minicik elleriyla alıp masanın karşısına fırlatmak ve arkasından muhteşem bir kahkaha atmak. Ne kadar mutludur, sokakta ya da parkta bulduğu çamur deryasının içine dalıp ellerinin arasında yuvarlarken, üstünün başının çamur içinde kaldığının farkına varmadan oynadığı oyunun keyfini çıkarırken.

Yapışkan oyun hamurlarıyla oynarken yüzündeki mutluluğu görmeye değerdir, her tarafının kirlenmesine. Kirli oyunlar, çocukları tahminimizden daha fazla mutlu ederken bir de bu oyunların onların gelişimine yaptığı muhteşem katkıları vardır.

Çocukların üstlerinin ve çevrelerinin kirlenmesine yol açan oyunların aslında erken dönem psikolojik gelişimlerine büyük katkı sağladığını belirten uzmanlar, aynı zamanda fiziki gelişimlerini de desteklediğini kaydediyor.

Çocukların psikolojik ve bilişsel olarak gelişimini destekleyen bu kirleten oyunlar onların el becerilerinin de gelişmesini, yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Hamur ve çamur oyunları çocukların yaratıcılıklarını güçlendirir. Aktif bir şekilde öğrenme ve keşfetmelerine yardımcı olur. Çocuk, gördüğü bir objeyi oyun hamuru ya da çamurla yapmaya çalışır.

Çocukların erken dönemde bu kirli oyunlarla ilişkisi okul döneminde el ve parmaklarını son derece iyi kullanmasına imkân tanır.

Çocuğun eline geçen birşeyi fırlatması, yediği yemekle uzun süre oynaması aslında etrafındaki nesneleri tanımaya yönelik bir eylemdir. Bu durum annelerin pek hoşuna giden bir şey değildir ama onun da bu gelişimleri kazanabilmesi için oynamasına izin vermek gerekir. Bunun için kurabiye ve meyve tarzı bir yiyecekle oynamasına izin vererek hem onun kendi başına yemek yeme alışkanlığı kazanmasına hem de tutma becerisini kazanmasına imkân tanımış olursunuz.

Tabii bu oyunları oynarken kazandıkları birçok şeye karşılık mikroplara karşı savunmasız yakalanama riskinin olabileceğini unutmamak gerekir. Hijyen konusuna dikkat edilmeli oynarken yanında bulunmalısınız. Bu yaştaki çocukların ellerini sık sık ağızlarına götürdüklerinden sertifikalı oyun hamurlarını kullanmaya özen göstermelisiniz.

Mutlu çocuklar, mutlu yarınlar dileği ile...

Organickid Ailesi.

Yorumunuzu bırakın