750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

KIZINIZ PRENSES Mİ OLMALI YOKSA….

Günümüze gelene kadar neredeyse her ebeveynin, özellikle de annelerin kızlarına biçtiği rol prenseslikti. Anne babanın yüklediği, kızlarının da keyifle kabullendiği prenseslik unvanı, şimdilerde çokça tartışılmaya ve iki farklı görüşün ortaya çıkmasına neden oldu.

Oyunlarda prenses olmak, her kız çocuğunun mutlaka birkaç kez oynadığı bir rol olmuştur. Hatta kıyafet seçimlerinde dahi prenses elbisesi giyme arzuları hep ön planda olmuştur. Annenin kızına verdiği bu statü konumlandırmasının kız çocuklarının üzerinde yarattığı ve ileriye dönük olumsuz yüklemeler olduğu görüşü ağır basmakla beraber, karşıt görüşü savunanların da kendince doğru buldukları savunmaları mevcut.

Peki günümüz şartlarında kız çocuklarının hayallerini süsleyen, onlar gibi giyinme ve yaşam tarzını benimseyen ‘’prenseslik’’ onların gelişimlerini nasıl etkiler? Nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda prenseslik konusuna birlikte bakalım, uzman görüşlerinin neler olduğunu öğrenelim istedik.

Prenseslik kavramına karşı çıkan ebeveynler, kızları için zayıf rol model olduğunu düşünüp korumak istiyorlar. Prenses gibi prensten yardım bekleyen, kendi başına bir şey yapamayan bu zavallı güzel ama güçsüz, zorluklar karşısında savaşamayan, sadece romantik ilişkilerin kahramanı olduğunu düşünen bir modeli örnek alarak kızlarını yetiştirmekten kaçınıyorlar. Kızlarının zorlu hayat koşullarına alışarak ve mücadele etmeyi öğrenip, hayata karşı güçlü ve yere basan realist birey olarak yetişmesinden yana olduklarını belirterek, prenseslik mertebesini hayalcilik olarak görüyorlar.

Karşıt görüşü savunan ebeveynler ise çocukların sevdiği prenseslik karakterini masum bir eğlence olarak görüp, bilakis hayal gücünün gelişmesinde itici güç olabileceği görüşünde birleşiyorlar. Amerika’da yapılan bir araştırmada, prenseslik kavramı yüklenen çocukların, potansiyel uzun vadeli riskleri olduğuna işaret ettiğini ortaya koymakla beraber, bunun sadece olumsuz yönlerini almanın konuyu eksik anlama olacağını belirtiyorlar.

Uzmanlar bu konuda, neyin doğru neyin yanlış olduğu yargısında bulunmadan önce prenseslik esaslarını tüm yönleriyle irdelemenin doğru karar vermede belirleyici olduğunu bildiriyorlar. Bunu yapmanın çocuğun prenseslik kavramının pozitif etkilerinden faydalanarak negatif etkilerinden korumak olacağı, yine uzman görüşlerini oluşturuyor.

Yorumunuzu bırakın