750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

KIZ ÇOCUKLARINDA MAKYAJ TEHLİKESİ

Günümüzde kız çocuklarında giderek yaygınlaşan makyaj yapma, kadınımsı görünme isteği maalesef ki istenmeyen boyutlara gelmiş durumda. Karamsar bir tablo çizmek istemeyiz ama bu konu ebeveynlerin yaklaşımlarıyla birebir alakalı bir konu.

Hiç düşündünüz mü, kozmetik malzemelerinin kız çocuklarımızı nasıl etkilediğini? Her kız çocuğunun annesini örnek alarak süslenmek istemesi olağan bir durum ama sınırları ve yaklaşımlarınızın doğru olduğu sürece tabii ki. Günümüzde kız çocuklarının bu ilgisi ve isteği eski masumuyetini yitirmeye başladı. Kadınsı görünmeyle, minik kız çocuğunun kendine has süslü püslü giyim kuşamını karıştırmamak gerekir. Mesela kız çocuklarının saçlarını kuaförde taratmak, okul törenleri veya bir yakınınızın düğün merasiminde ağır makyaj yaptırmak ebeveyn olarak onu bu konuda cesaretlendirmek anlamına gelir. Bırakın, minik kızınız olması gerektiği gibi çocukça süslü püslü olsun. O aradaki ince çizgiyi aşıp aşmamasında sizin yaklaşımınız belirleyici olur.

Kız çocukları ortalama üç yaşında cinsiyetlerinin farkına varmaya başlarlar. Kendi cinsi olan anneyle rekabete başlarlar. Ve bir iki yılın ardından rol model olarak gördüğü annesiyle özdeşim kurar. Kendi cinsinin rollerini benimserler.

Bu yaştaki kız çocuklarının topuklu ayakkabı giyme, etek ve elbise giyme, makyaj yapma isteği olur ve bu annesine özenme isteği olarak görülür.

Ancak ne yazıktır ki günümüzde kadın vücudu bir meta olarak görülmekte, televizyonda bakımlı, makyajlı, ince ve düzgün vücutlu şık giyimli kadınlar boy göstermekte ve bütün bunlar bir tüketici oluşturma çabasıyla yapılmaktadır. Daha çocuk yaştakiler bile tüketici kapsamına alınmakta, makyaj sektörünün pazarlama çarkının içine çekilmek istenmektedir. Çocuklara yönelik makyaj ürünlerinin ballandırarak anlatıldığı reklamlar, oyuncak bebeklerin makyaj yapılmış haliyle satışa sunulması çocuklarda bu algının yerleşmesine sebep olmaktadır.

Ne yapılması gerektiği konusuna gelince yasaklamak tabii ki çözüm değildir. Bu sebeple düşüncenizi ve nedenlerini çocuğunuzla paylaşmalı, bazı istisnalar tanımalısınız. Zarar vermeyecek ve sınırlı bir şekilde kozmetik ürünlerine izin verebilirsiniz. Çocuğunuza onu olduğu gibi sevilme hissini vermeli, makyaj yapma isteğini horlayıp ayıplamamalısınız. Sevildiğini hissetmesi onun özgüvenli bir şekilde hayata hazırlanmasını sağlayacaktır.

Sevgiyle büyüyen çocukların hayatın zorluklarına karşı daha güçlü olacağına inanıyoruz...

Organickid Ailesi

Yorumunuzu bırakın