750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

KIŞ HASTALIKLARINDAN ÇOCUĞUMU NASIL KORUMALIYIM?

Çocuklar kış aylarında soğuk, rüzgâr, kalabalık sınıf ortamları derken daha çok hastalanırlar. Sömestr tatilinin de kışın ortasında olmasıyla sineme, AVM gibi kalabalık yerlerde bulunmaları hasta olmalarına ortam hazırlar. Bu aylarda bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek gerektiğini belirten uzmanlardan hasta olmama önerilerini sırasıyla paylaşacağız bu yazımızda.

  • Düzenli ve sağlıklı beslenme: Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için çocuğunuzun sağlıklı yeterli ve düzenli beslenmesine özen göstermelisiniz. Dengeli besinler kapsamında et, süt, tahıl, sebze içerikli yiyecekleri çocuğunuzun menüsünde yer almasına dikkat edin. Ana ve ara öğünleri düzenli olarak almasını sağlayın. Uyku ve dinlenme rutininin olması önemlidir.
  • C Vitamini desteği şart: İnsan vücudu C Vitaminini depolamadığı için günlük olarak bu vitaminden zengin sebze ve meyveleri tüketmesini sağlamalısınız. Böylelikle vücudun savunma sistemini güçlendirerek kış aylarının olumsuz etkilerinden korumuş olacaksınız.
  • Düzenli olarak kan değerlerine baktırın: Çocuğunuzun vücudunun güçlü olduğundan emin olmak için kan değerlerine baktırarak eksik olanları gözlemleyin. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda besin takviyeleri kullanabilirsiniz.
  • Probiyotikleri unutmayın: Probiyotikler vücudun sağlığındaki önemli rolleri paylaşan aktörlerdir. Antikorları üreten bağışıklık hücrelerinin %70’i sindirim sistemi içinde yaşar ve probiyotikler hastalıklara sebep olan mikroorganizmaların çoğalmalarını önlerler. Bu nedenle probiyotik tüketen kişilerin hasta olma oranı diğer kişilere göre yarı yarıya daha azdır. Özellikle ev yoğurdu, doğal ayran ve kefiri, evde yapılan lahana turşusunu, ev yapımı bozayı probiotik olma özelliğinden dolayı düzenli olarak tüketmelerine özen gösterin.
  • Protein tüketimine özen gösterin: Yeterli ve kaliteli protein tüketmek büyüme ve gelişmenin temel taşıdır. Ama hastalanmış bir vücutta protein atılması olacağından, bu dönemde proteinden zengin besinleri tüketmek ayrıca önem taşır. Balık, tavuk, kırmızı et kaliteli protein kaynağı olduğundan vücut savunmasını güçlendirici besinlerdir. Mineral bakımından da zengin bir kaynak olan bu besinleri omega-3 alımına verdiği destekten dolayı da çocuğunuzun beslenmesinde eksik etmemeye dikkat etmelisiniz.

 

Yorumunuzu bırakın