750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

KIŞ BEBEKLERİNDE CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Bebeklerin cildi yetişkinlerden çok farklı bir yapıya sahiptir. İnce, hassas, kırılgan ve geçirgendir. Gelişimi boyunca cildi de değişikliğe uğrayarak bu özelliklerden uzaklaşır.

Zaten hassas olan cilt yapısı bebeklerin, kış aylarında bakımına daha bir özen göstermek gerekir. Soğuk havanın zararlı etkilerine, koruyucu önlemlerle ve düzenli cilt bakımıyla karşı koymak mümkündür. Olumsuz çevresel koşullardan çok çabuk etkilenen bebekler, kışın terlemenin azalması ve soğuğun deri üzerinde yarattığı tahriş ile aşırı kuru bir cilde maruz kalabilir. Bu kurulukla bebeğin cildi ince çatlaklı ve kepekli bir görüntü alır.

Eğer bebeğiniz atopik cilt yapısına sahipse abartılı sonuçlarla karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz. İlk başlarda önemsenmeyecek bir cilt rahatsızlığı gibi görünse de, zamanla şiddetli bir kaşıntıya dönüşebilir.

Kış aylarında bebek cildi için yapılacak bakım listesinin başında, banyo yaptırırken kurutucu ve tahriş edici sabunlar kullanmamaya özen göstermek gelirken, çözücülerden de uzak durmak gerekir. Banyo sırasında yumuşak ve bebekler için üretilmiş bir sabunla ve sadece bir kez sabunlayarak durulamak yeterli olacaktır. Bebeklerin saçlı derileri yetişkin insanlar gibi yağlanıp kirlenmediği için 3-4 günde bir yıkamak bebeğin cildini zorlamadan temizleyecektir.

Bebeğin cildi için en önemli konu derinin nemini kaybetmemesidir. Bebeğin kuruyan cildinin nemini geri yerine koymak gerekir. Böylelikle cildin kaybettiği su yerine konmuş olurken, doğal neminin de korunması sağlanır. Ayrıca banyo yaptırılacak günlerde banyo sonrası vücut nemlendirecek losyonlar kullanmak, kuruyan derinin normale dönmesinde destek sağlayan faktörlerdendir. Bebeğin cildini nemlendirmeye yarayan çeşitli doğal bitki yağlarından da faydalanabilirsiniz. Onun hassas cildi için hangi bitki yağını seçmek konusunda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Bebeğin cildini koruma yöntemlerinden biri de doğru bebek bezinin kullanılmasıdır. Kalitesi düşük bezlerin bebeğin cildinde tahrişe sebebiyet vereceği unutulmamalıdır.

Organickid Ailesi…

Yorumunuzu bırakın