750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

KARDEŞLER AYNI ODAYI PAYLAŞIRKEN

Kardeşlerin aynı odayı paylaşmaya alışmasının imkânsız değil ama zor bir süreç olduğunu bilmek gerekir. Aynı odayı paylaşmak için, bir eğitim sürecine tutulmaları gerekir, minik afacanların. Kardeşlerin yaş aralığı yakınsa eğitim süreci biraz daha kolaydır. Aynı zaman diliminde uyuyup uyanacakları için, birbirinin uyku düzenini baltalamayacaklardır. Ortak oyuncaklarla oynayıp odalarını birlikte toplama sorumluluğunu paylaşabilirler. Onlara aynı odayı paylaşmanın, eğlenceli olacağından, bunun her iki kardeş için şans olduğu gibi, pozitif anlatımlarla özendirerek, sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Bazen sizi odalarına davet etmelerini isteyebilir, onlarla keyifli zamanlar geçirerek, odalarının onlar için özel olduğunu hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Ergenlik çağına gelene kadar ayrı odalarının olması fikri, akıllarını meşgul etmeyeceğinden emin olabilirsiniz. İleriki yıllarına, birlikte keyifle hatırlayacakları güzel anılar biriktireceklerdir.

İşin zor ve sabır isteyen kısmı, aynı odayı paylaşacak kardeşlerin yaş farkının çok olması. Bu süreçte çeşitli yöntemlerle sonuca varabilirsiniz. Küçük kardeşi, odaya almadan önce, psikolojik olarak büyüğünü hazırlamanız gerekir. Minik kardeşinin, abisi veya ablasının odasını paylaşmasında, baskı yaratmadan sorumluluk verebilirsiniz. Bu sorumluluk onun özgüvenini pekiştirecektir.

Aynı odada kalmadan önce, çocukların uyku düzenini ayarlamanız gerekecektir. Gün içerisinde küçük kardeş daha çok uyurken, büyük olanın odasında vakit geçirme süresinde kısıtlama olacağından, bunu tolere edecek zamanlar hazırlamalısınız. Uyku eğitiminde sabırlı olmak gerekir. Büyük kardeşin uykusu sırasında küçük bebeğin uyanıp ağlaması, onda stres yaratabilir, ancak sizin kısa zamanda odaya gelip bebeği susturmanız, onun bu rahatsızlıktan çarçabuk kurtulacağına işaret oluşturur. Daha sonra bunun sıkıntı olmayacağını, bilinç altında yerleştirmiş olur.

Küçük kardeşin akşamları erken uyumasını, büyük kardeş için fırsata çevirebilirsiniz. Büyük çocuğunuza kendisinin kardeşi uyurken sizinle daha çok vakit geçirebileceğini keyifli bir anlatımla söylediğinizde hoşuna gidecek, kendini büyümüş ve özel hissedecektir. Kardeşiyle odada yalnız kaldığında, yapması gerekenleri anlatıp, onunla  görev dağılımı yapabilirsiniz. Gururu okşanıp, özgüveni pekişecektir.

Çocukları büyütmenin sıkıntılarını keyfe döndürmek sizin elinizde…

Yorumunuzu bırakın