750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
1 Ekim 2020 Perşembe

Havuçlu Mama Tarifi

Bebekler 6 aydan sonra anne sütüne ek gıdalara ihtiyaç duymaya başlar. Bu aşamada bebeklerin seveceği ve onlara sağlıklı gelecek mama tarifleri bulmak da annelere düşer. İlk aylarda henüz sindirim sistemi tam gelişmemiş bebekleri yeni katı gıdalara alıştırmak zordur.

Bebeklerin ilk ek gıdasını uzman doktorlar 6 ay ve sonrasında verilmesi gerektiğini, çiğnemeyi ve yutmayı öğrenmesi için büyük bir önem taşıdığını belirtmektedir. Kendi kendilerine oturabilen, dişleri çıkmaya başlamış ve nesneleri tutup ağzına götürebilen bebekler katı yiyeceklere başlamaya uygundur. Yeni doğan bebeklerinize ve çocuklarınıza mutlaka organik gıda tüketmenizi öneririz.

Aşağıda tarifini bulacağınız havuçlu mamayı kolaylıkla bebeğinize yedirebilirsiniz.

Havuçlu Mama Tarifi


Yaş Aralığı:

6 ay ve sonrası için uygun

Hazırlama Süresi:

20 dk

Malzemeler:

1 Adet Havuç

1 Adet Patates

1 Adet Elma

1 Çay Kaşığı Zeytinyağı

Hazırlanışı:

Doğranmış ve soyulmuş havuç, patates ve elmayı tencereye yerleştirip, üstlerini örtecek şekilde ılık su ilave edilir. 1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 15-20 dk kadar yumuşayana kadar pişirilir.

Piştikten sonra blender'dan geçirilir. İstenilen kıvama göre pürenin akışkanlığı belirlenir. 6 ve 9 ay arası bebekler daha akışkan ve sulu mamaları tercih ederken 9 ay sonrası bebekler için püre ve pütürlü kıvam daha uygundur. 

Artan mamayı 1 gün sonra tekrar yedirebilir veya buz kalıplarına koyup saklayabilirsiniz.


 

Yorumunuzu bırakın