750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

HASTA EDEN ATIŞTIRMALIKLAR!

Çocukların görüntüsüne kapılarak yemek istedikleri atıştırmalıkların sağlıklı olduğundan ya da zarar vermeyeceğinden emin misiniz? Çocukları yediği birçok atıştırmalık kansere varan birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Çocuklar için hazırlanan abur cubur diye adlandırılan yiyeceklerde kullanılan doğal olmayan renklendiriciler petrolden imal edildiği için adeta hastalık saçıyorlar. Bu renklendiricilerin makyaj malzemelerinde dahi kullanılmasının yasaklanması gündemdeyken, çocukların yediklerine karışmış olması gerçekten de ürkütücü ve kaygı vericidir.

Bu konuda ne kadar çok bilinçlendirme faaliyetleri olsa da yetkili kurumların yaptırım gücünün zayıf kalmasından dolayı halen kullanılmaya devam edilmektedir. Özellikle sarı ve kırmızı rengi taşıyan renklendiricilerin direkt petrol ürünü olması, çocuklara vereceği zararın boyutu hakkında tahmin yürütmeyi kolaylaştırmaktadır.

Çocukların bu atıştırmalıklardan alerjik reaksiyon, kanser, hiperaktiviteye kadar birçok hastalığa neden olduğu uzmanlar tarafından uyarı şeklinde belirtilmektedir.

Daha net olarak açıklamak gerekirse, bu atıştırmalıklar piyasada hangi ürün olarak karşımıza çıkmaktadır; birlikte bakalım.

  • Bonbonlar: Canlı renkleriyle özellikle çocuklarda eğlence algısı yaratan draje şeklindeki şekerler, petrol tabanlı ürünler olup hiperaktiv oluşumları arttırdığı gözlemlenmiştir.
  • Hazır turtalar: Şekerin tüm zararlı formlarını içinde barındıran hazır hamur işleri mikrodalga ısıtılabilmekte olup mısır şurubu, yüksek fruktoz ve dekstroz barındırmasıyla son derece zararlı atıştırmalıklardır. Ayrıca içeriğinde bulunan diğer zararlı, petrol tabanlı bütan gazıyla alakası bulunan, TBGQ maddesidir.
  • Jelibon: Eğlenceli hayvan şekli ve meyve aromalı tadıyla tam bir tuzak olan jelibonların kırmızı renkli olanları petrol tabanlı olmasının yanı sıra, yapay katkı maddeleri ve kimyasal renklendiriciler ile çocuklardan uzak tutulması gerekenler listesindedir.
  • Peynirli Cipsler: Peynirli cipsleri renklendirmek için kullanılan turuncu renk yine petrol tabanlı olup Metıl benzoat ve eti metilfenidat içerir. Çocukların çevresinde bulundurulmaması gerekenlerdendir.
  • Bisküviler: Çocuklar için küçük boyutta üretilen bisküviler, yine petrol tabanlı TBHQ ile kaplanmıştır. Bu madde toksik özelliği ile birçok hastalığı oluşturma potansiyeli vardır.

Çocuklarımız bizim en kıymetli varlıklarımız olması nedeniyle onların yedikleri içtiklerine dikkat etmek, önceliklerimizin başında yer almalıdır.

Organickid Ailesi…

Yorumunuzu bırakın