750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

EVİMİZİN DIŞINDA BAMBAŞKA BİR HAYAT VAR!

Hepimiz çocuklarımız için çok güzel bir dünya için uğraşıyoruz, en güzel kıyafetleri alıyor, en güzel ve en lezzetli yemekleri yedirmeye çalışıyor, en yeni oyuncakları alıyor ve her gece sıcacık yatağına yatırıyoruz.

Oysa evimizin dışında bambaşka hayatlar da var. Yoksulluk, aile sorunları, anne babanın ölümü, ihmal, istismar, evlilik dışı doğum nedeniyle terk gibi birçok nedenle hayata çok ağır koşullarda başlayan ya da devam eden çocuklar var. Bu tür çocukların yaşam için gerekli olan temel haklara dahi erişemediği ve can güvencelerinin bile olmadığı ortamlarda yaşadığı gerçeği var.

Ulaşabildiği bu tür durumlardaki çocuklara korunma sağlayan kurumların başında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bulunuyor. Bu kurum içerisinde hayata ağır koşullarda başlamış olan çocuklarımızın belli bir yuva edinene kadar (amaç her zaman bu olsa da çoğu evladımız yuva bulamıyor) uygun koşullarda korunmaya ve güvenli bir ortam sağlanmaya çalışılıyor.

Çocukların devlet çatısı altında kaldığı kuruluşların kalabalık olması, burada kalan çocukların özelliklerine ve yeteneklerine göre davranma imkanının olmamasına neden olduğu için çocuklarımızın kendini fark etmesi oldukça zor oluyor. Bu ve benzeri yönler düşünüldüğünde koruyucu ailelik gibi uygulamalar çok büyük önem taşıyor.

Kocaman ve yalnızlık hissi veren resmi binalarda kendini sıkışmış ve korkmuş hisseden, sürekli değişen personel nedeniyle bağlanma ve güven problemi yaşayan, kendi özelliklerine göre yönlendiren ve dinleyen bir kişi bulması zor olan çocuklarımıza koruyucu ailelik programlarıyla destek olabilir, hayatına yön verebiliriz.

Önemli olan, evimizin haricinde de bir hayat olduğunu, “ben” den ibaret olmamanın gerektiğini, sohbetlerde herkesin aynı düşüncede olduğu gerçeği olsa da hayata geçirmenin önemli olduğunu düşünmek gerek.

Çocuklarımıza bakarken onlar için dilediğim her şeyi, bu yavrucaklar için de dilemek ve dilemekten de öte hayata geçmesi için çabalamak, insan olmanın en önemli noktası bizce.

Başarı; “Benim için neyse başkası için de o olsun” diyebilmek :)

Koruyucu aile olmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz; http://www.koruyucuaile.gov.tr/

Mutlu yarınlara!

Yorumunuzu bırakın