750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

EVDE OYNANABİLECEK OYUNLAR

Çocuğunuzla birlikte oyun oynamak, onun zihinsel ve bilişsel becerilerinin artması için büyük öneme sahiptir. Küçük yaşlardan itibaren anne – babasıyla geçireceği kaliteli zaman çok önemlidir. Özellikle 0-3 yaşlarındaki çocukların ailedeki yeri, yaşamı için çok önemlidir. Karakterinin oluştuğu, yaşama dair temelin atıldığı bu yaşlarda ailesiyle geçireceği keyifli zamanlar sayesinde sağlam bir temel atılması gerekir. Bu yazımızda yaşa göre oyunları toparlamaya çalıştık;

0-1 yaş arası oynanabilecek oyunlar;

Makara oyunu; Bebeğinizin ellerini önde tutun ve birbiri çevresinde yün sarar gibi çevirin, sonra tersine döndürülür. Bu arada “sar sar sar makarayı, çöz çöz çöz makarayı” kelimeleri söylenir.

Beşi sana, beş bana oyunu; Bebeğinizin bir elini açın, kendine doğru çevirin, bu esnada beş parmağını açarak “beşi sana” deyip bebeğinizin elini ona gösterin. Sonra elini kendinize doğru çevirin ve “beşi bana” deyip elini göğsünüze değdirin.

Hani bana oyunu; Beş parmağını göstererek “beş minik kardeş varmış” diye hikâyeye başlayın. Bir gün biri ava gitmiş, bir kuş görmüş, biri tutmuş, biri temizlemiş, biri pişirmiş, biri yemiş, bu da “hani bana, hani bana” demiş. “Yok sana, yok sana” demişler, “o da ben de gider ararım” demiş. deyip onu gıdıklamaya başlayın.

1-2 yaş arası oynanabilecek oyunlar;

Bu yaş aralığında sevdiği bir müzik eşliğinde birlikte dans edebilirsiniz. Yerde karşılıklı oturarak birbirinize top yuvarlayabilirsiniz. Birbiri içine geçebilen, büyükten küçüğe halkaları geçirebileceği çeşitli geometrik şekilli oyuncaklar alabilir ve bunları birlikte yerleştirebilirsiniz. Az sayfalı ve büyük resimli hikaye kitaplarını ona okuyabilir ve okuduğunuz sırada dokunmasına izin verebilirsiniz. Sevdiği bir oyuncağını saklayarak bulmasına sevk edebilirsiniz.

2-3 yaş arası oynanabilecek oyunlar;

Müzikle zıplama oyunu; Çocuğunuz bu yaş aralığında ise ailecek oynanabilecek oyunlar başlıyor demektir. En keyiflisi ailece sevilen bir müzik açmak, müzik çalarken zıplamak ve müzik durduğunda yere oturup bağdaş kurmaktır. Bağdaş kurmada sona kalan oyundan çıkar. Tek önerimiz, çocuğunuzdan hızlı olmamanız J

Mandal oyunu; Renkli mandalları renklerine göre ayırın. Her bir kümeden birer tane alıp çocuğunuza verin ve ait oldukları yere koymasını isteyin. Her defasında da hangi renk ise sesli olarak onu tekrarlayın.

Oyuncak saklama oyunu; Oyuncakları saklayıp birlikte arayabilirsiniz. Bu esnada “rafın üstünde yokmuş demek ki” gibi ifadeleri sürekli tekrarlayarak zıt kavramları öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Legolar – bloklar ile oyunu; Lego ya da bloklar ile oyun oynamak çocuğunuzun nesneleri tanılama ve dikkat yetilerini geliştirmesi için çok önemlidir. Üretkenliğine ve hayal gücüne katkıda bulunur.

El gölge oyunları; Akşamları loş ışıklı bir ortam ile masal anlatıp hikâyede geçen figürleri duvara yansıtan el hareketleri ile anlatabilirsiniz. Hayal gücünü ve dikkat yeteneğini artıracak bu etkinlikten ailece keyif alacaksınız.

Yorumunuzu bırakın