750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

EVDE EVCİL HAYVAN BESLEMENİN ÇOCUK GELİŞİMİNE KATKISI

Bizim ülkemizde evde evcil hayvan beslemek maalesef ki hak ettiği ilgi ve alakayı henüz görebilmiş değil. Ülkemizde genel anlamda yanlış yönlendirmeler ve inanışlar yüzünden çocukları olan aileler çok yazık ki eve kedi köpek almaktan çekinmektedirler. En kötüsü de yıllardır birlikte yaşadıkları hayvanlarını, ev halkına yeni katılacak bebeklerine zarar vereceği endişesiyle sokağa terk etmekteler.

Gelişmiş toplumlarda çocuk gelişim uzmanları, psikologlar evde kedi köpek beslemenin çocuğun psikolojik ve fizyolojik gelişimi hakkında insanları bilgilendirip hayvan sevgisini çocuk bilincine yerleştirmekteler.

Özellikle çocukların bulunduğu evlerde, kedi köpek gibi hayvan beslemek, çocukların sorumluluk sahibi olmayı öğrenerek bilinçli, kendinden emin ve kendine güvenen aynı zamanda kendi kendine yeten bireylerin yetişmesine olanak sağlar. Bizim toplumumuzun büyük kesimi evde hayvan beslemenin hatalara sebep olacağı, evdeki küçük bebeğe fiziksel anlamda da zarar vereceği inancına sahiptir ve maalesef ki bu yanlış bilgi, yetiştirilen çocuğa da aktarılmaktadır.

Oysa evde bir hayvan varlığı çocuğunuza ve doğal olarak size de mutluluk kaynağı olacaktır. Çocuğunuzun bu sevimli canlıyla arkadaşlığı sırasında birçok meziyet kazanacağından şüpheniz olmasın.

Her çocuk ev hayvanlarına bayılır, hele de ailesinin hayvan sevgisi varsa. Kısa sürede arkadaş olurlar, oyunlarla bağları kuvvetlenir, bu kuvvetli bağ çocuğun büyümesinde aktif rol oynar. Yıllarca süren arkadaşlığın, birçok insani değerin gelişiminde önemli yeri vardır.

Evde hayvan besleyen yetişkinlerin yakından tanık olduğu gibi, çocuklarının bu dört ayaklı dostlarına en iyi arkadaşlarına davrandıkları gibi yakın olduklarını, onlarla uzun sohbetler yaptıklarını hatta onlara, kimseye söylemedikleri sırlarını anlatıklarını biliyoruz. Bu paylaşımların çocukta sevgi kavramını pekiştirdiğini uzmanlar bir dizi deneylerle kanıtlamışlar.

Çocuklara evdeki hayvanınızın sorumluluğunu verdiğinizde, onun eğitimiyle kendilerini de eğitirler. Onların terbiyesi sırasında davranış modellerini öğrenerek uygulamak, kendisine güven kazandıracaktır. Başarma duygusu güçlenir. Bir canlıyla olan bu diyaloğu davranışsal tutumunu pekiştirir.

Evde hayvanla birlikte yaşamanın en güzel yansıması, sterse karşı savaşçı olmalarıdır. Yapılan araştırmalar evde hayvanları olan insanların sağlıklarının daha iyi olduğu, onları okşamaları sırasında yüksek olan vücut tansiyonlarının gözle görülür şekilde normale döndüğü görülmüştür.

Sonuç olarak bu dünya yalnızca biz insanlara ait değildir. Doğanın içindeki tüm canlılarla paylaşmamız ve onlarında yaşam hakkına saygı duyup hak etikleri sevgiyi göstermemiz, çocuklarımıza bu değerleri aşılamamız gerekir.

Yakın ve sadık dostarımızla çocukarımızı mutlu yetiştirmek dileği ile..

Organickid Ailesi

Yorumunuzu bırakın