750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

EN VERİMLİ YAZ TATİLİ İÇİN…

Okulların kapanmasıyla birlikte milyonlarca öğrencinin yaz tatilinin devam ettiği şu günlerini   tembellik yapmak olarak görülmemesi gerekir. Bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, hiçbir şey yapmadan tembellikle geçirilen yaz tatilinin öğrenciler üzerinde karamsarlığa içe kapanmaya ve umutsuzluğa neden olduğunu belirtiyorlar. Yine rehberlik uzmanlarının görüşlerine göre yaz tatilinin yenilenme, şarj olma, gelişme ve motive olma olarak görülmesinin gelişime de destek vereceğinin bilinmesi gerekiyor.

 İşte yaz tatilini en verimli şekilde geçirmek için altın tavsiyeler:

  • Karneyi gündemde uzun süre tutmamak gerekir

Karnesi zayıf olan öğrencinin ailesi karne için yapıcı ve objektif söylemler yaptıktan sonra çocuğa sevgi ve güven hissi vermek gerekir. Çocukları başka çocuklar ile kıyaslamak son derece olumsuz etkilere neden olacağından bundan kaçınılmalıdır. Karnesi iyi olan çocuklara ise sürekli olmamak kaydı ile gayretinden dolayı teşekkür etmek özverisini arttıracaktır.

  • İnternetten uzaklaşmalı

Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlarda internete esir olmamak gerekmektedir. Anne baba olarak çocukları için iyi bir tatil planı yapılarak televizyon, internet başında gereksiz zaman geçirmelerine izin vermemek gerekiyor. Bu tür zamanlar çocukların zihinsel, fiziksel gelişimini engelleyerek bazı problemlere zemin oluşturabilir.

 Dil okulu kursları iyi bir seçenek

Yaz tatilleri çocuğunuzun dil okuluna gitmesi harika bir fırsat olarak görülmelidir. Bu kurslar dil öğrenmenin yanı sıra çocuğa zaman yönetimini öğrenmesiyle birlikte yaz tatilini verimli geçirmesi için doğru bir seçenek olacaktır.

Yaz tatilinde okuyacağı kitapları listeleyin

Çocuğunuzun düzeyine ve ilgi alanlarına göre okuması için kitap listesi oluşturarak teşvik etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle onunla kitapçılara, kütüphaneye birlikte giderek ve sizde örnek teşkil edecek şekilde kitap okuyarak ona rol model olmalısınız. Ailece okuma saatleri düzenleyerek birlikte kitap okuduğunuzda onun için yaşam şekli olmasını sağlayabilirsiniz.

Yeteneğine göre spor, müzik ya da resim kurslarına gidebilir

Özellikle yaz kursları öğrencilere bilmedikleri bir alandaki yetenekleri keşfetmesine fırsat sağlamakta iyi bir aracıdırlar. Bu gibi kurslar estetik duyguların gelişimine de katkı sunacak, farklı bakış açısı sağlayacaktır.

Yorumunuzu bırakın