750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

EN SICAK İLİŞKİ ...ANNE – BEBEK

Dünyanın en çıkarsız saf ve sevgi dolu ilişkisi anne - bebek ilişkisidir desek zannederiz en doğru tespiti yapmış oluruz. Yalnızca anne bebeğin kullandığı ve bildiği ortak bir lisanları vardır. Bazen konuşmaya bile gerek kalmadan bakışlarla anlaşırlar. Bu lisan sonsuz sevgilerinin güven duygusunun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasının eyleme yansımış halidir. Var olan iletişim şekilleri arasında en kolay yaptırım gücü olan, kendine has dinamikleri barındıran anne bebek arasındaki bu özgün lisandır 😊

Bebek doğduğu andan itibaren diğer canlı yavrularından ayrılan bir özelliği ile uzun süre anneye bağımlı olarak yaşar. Adeta annenin hala bir uzvu gibidir. Hayata geldiği bu yeni dünya hakkında hiçbir şey bilmez. İçgüdüsel olarak kendisi için önem arz eden konu beslenmedir. Meme emerek beslenme ihtiyacını gideren bebek farkında olmadan bu eylemle duygusal ve fiziksel olarak anneyle bağlarını daha sağlam temellere oturtur.

Yapılan bilimsel araştırmalar bebeğin daha doğmadan annesinin kokusunu tanıdığını kalp atışlarını duyduğunu göstermiştir. Yani bu mükemmel ilişki bebek dünyaya gelmeden çok önce başlamıştır bile.

Bebek geldiği bu dış dünyada sadece annesinin yanında kendisini güvende hisseder. Bu anlamda meme emerken yalnızca beslenme ihtiyacını karşılamaz, gereksinim duyduğu duygusal ihtiyaçlarının da çözümünü annesinden bulur. Tüm beklentilerinin annesi tarafından karşılandığını bilmesi annesiyle geçirdiği yoğun ilişkiden kaynaklıdır.

Anne cephesinde ise yepyeni bir yaşam şekli başlamıştır. Hamileliğinin ilk anından itibaren yoğun bir duygusallıkla bebeğiyle iletişim kurarak onu hayatına alarak kabullenmeye ve sorumluluklarının neler olduğunu anlamaya ve uygulamaya başlar.

Doğum, anne bebek birlikte gerçekleştirilen bir olaydır. Bebeğin dünyaya gelmesiyle tüm yaşamı değişen anne, bebeğinin isteklerini anlatmasının tek yolu olan ağlamasıyla onun tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çaba sarf eder. Onun ağlamasını okuyan tek kişi annesidir. Acıktığını altını kirlettiğini gaz sancısı olduğunu veya ilgi istediğinde hep ağlayarak anlatır. Kadının ilk annelik süreci sabır ve anlayışlı olması gereken bir süreçtir. Paniklemeden ama hızlı bir şekilde hareket etmek ve uyum sürecini en az sıkıntıyla atlamak annelik kapsamı içindedir 😊

Anne bebek ilişkisi ömür boyu süren aynı zamanda özelliğini ve özgünlüğünü kaybetmeyen tek ilişki türü olduğundan tüm toplumlarda kutsal bir ilişki olarak görülür.

Yorumunuzu bırakın