750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

EN MASUM İLİŞKİ…ANNE BEBEK

Anne bebek ilişkisi, en masum ve çıkarsız ilişkidir, öyle ki aralarında yalnızca ikisinin bildiği ve anladığı ortak bir dil ile özgün bir iletişim vardır. Duygusal ve fiziksel olarak birbirini tamamlayan bu sevgi seli sonsuz ve gittikçe çoğalan bir yapıya sahiptir.

Zor, endişeli, heyecanlı, meraklı ve biraz da stresli bir hamilelik döneminden sonra buluşan anne bebek arasında kendine has dinamikler vardır. Doğduğu andan itibaren annesinin bir parçası olan bebek, anneye bağımlı olarak yaşamını sürdürür. Bebek çevresinin farkında olmadığı için onun için tek hedefi vardır; beslenme.  Bu dönemde fizyolojik ve duygusal olarak çok hızlı gelişim gösteren bebeğin annesiyle ilişkisi her geçen gün daha da sağlam zemine oturur.

Dünyaya gözlerini açmadan dahi annesinin kalp atışını tanıyan bebeğin, doğduktan sonraki ilişkisinin de temelleri böylelikle atılmış olmaktadır.  Daha doğmadan başlayan bu mükemmel ilişki doğumdan sonra güçlenerek gelişme sürecine girer. Bebeğin kendini güvende hissetmesi için sürekli annesiyle birlikte olmak ister. Bütün isteklerinin annesi tarafından karşılanacağını bildiği için tek iletişimi annesi iledir. Bu muhteşem ilişki meme emmeyle en üst seviyeye çıkar.

Anneye gelince yepyeni bu süreçte hayatı bütünüyle değişir. Hamile olduğu söylendiği ilk andan itibaren duygusallaşan anne adayını bebeği ile ilgili sorgulamalar meşgul eder. Bebeğini hayatına alarak kabullenip, sorumlulukları ile ilgili planlamalar yapar.

Doğum fiziksel olarak sadece annenin gerçekleştirdiği bir olay değildir, bebekte bu süreçte üzerine düşeni yapar. Birlikte gerçekleştirilen doğum olayı anne ve bebeğe yeni bir hayatın kapılarını açar. Bebeğin bildiği tek dil olan ağlama ile ihtiyaçlarını annesine bildirir. Bebek dilini ve işaretlerini tek anlayan kişinin annesi olduğunu çok iyi bilir. Açlığını, altını kirlettiğini, ya da sancısı olduğunu annesine ağlayarak aktarır. Bu yeni yaşamda özellikle annenin sabırlı ve sakin davranması her ikisini de huzurlu ve sorunsuz ortam sunar.

Anne bebek arasındaki ilişki tüm zamanlarda özelliğini ve özgünlüğünü asla kaybetmez.

Yorumunuzu bırakın