750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

EMZİREN ANNELERİN KALSİYUM İHTİYACI

Emziren annelerin temel ihtiyaçlarından biride kuşkusuz kalsiyumdur. Hem anne sağlığı hem de annesinin sütüyle beslenen bebeğin ihtiyacı olan günlük 1000mg kalsiyumun anne tarafından alınması gerekir.

Uzun süre kalsiyum eksikliğinin kemiklerin değişmeyen kısımlarında çözülmelere yol açmasını unutmamak gerekiyor. Annenin aldığı kalsiyumun bebeğiyle bölüşmek durumunda kalması annenin kalsiyuma vereceği önemin açık göstergesidir. Genelde sık doğum yapan ve yetersiz beslenmek durumunda kalan annelerin karşılaştığı osteoporoz, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır.

Emziren bir annenin bir günde 8-10 çay bardağı süt ürettiği göz önünde bulundurulursa annenin ne kadar iyi beslenmesi gerektiği kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Süt veren annenin başta protein, vitamin ve mineraller gibi birçok besine ihtiyacı vardır, bu arada sıvı ihtiyacını da unutmamak gerekir. Annenin bunlardan uzak kalması yani yetersiz beslenmesi demek, zayıflayarak sağlığının bozulması, aynı zamanda süt kalitesinin ve miktarının düşmesi demektir.

Buna karşın annenin abartılı beslenmesi de hamilelikte aldığı fazla kilolarını arttırmakla sonuçlanabilmektedir. Süt kalitesinin yükselmesi annenin kalsiyum ve proteinden zengin peynir gibi süt ürünlerinden olan gıdaların alınması ile mümkündür. Böylece bebeğin büyüme ve gelişme sürecine sihirli dokunuşlar yapılmış olur.

Kadınların her döneminde olduğu gibi hamilelik ve emzirme döneminde de kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına özen göstermek gerekir. Kalsiyum depolarının korunması amacıyla emziren annenin her gün 1 porsiyon süt, ayran, cacık yoğurt gibi besinlere ağırlık vererek beslenmesi, kemik erimesi riskini de azaltmış olacaktır.

Emzirme döneminde sanki hedef yalnızca bebeğin anne sütü aracılığıyla gelişiminin dengeli ve yeterli olmasıymış gibi algılansa da emziren annenin de vitamin, mineral ve diğer besin ihtiyaçlarının karşılayabileceği besin depolarının korunması gerekir. Dikkate alınması gereken konu, önce annenin iyi beslenmesi ve bu beslenme sonucunda kaliteli süt üretiminin oluşmasının annenin depolarından karşılanmış olmasıdır.

Organickid Ailesi..

Yorumunuzu bırakın