750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

EBEVEYNLER, 3 DAKİKA KURALINI UYGULUYOR MUSUNUZ?

Günümüz yaşamındaki hızlı tempo zaman zaman anne babanın çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmasına engel olabilmektedir. Kaliteli zaman geçirmenin çocuk gelişimi üzerindeki olumlu etkileri göz önünde bulundurulacak olursa bu konun ciddiyeti kendiliğinden ortaya çıkıyor.

İşten eve geldiğinizde çocuğunuzla ne kadar vakit geçirdiğinize, onunla samimi diyaloglar yaşadığınız süreçlerin miktarına dikkat ettiniz mi?

Tamam, belki yarım saat sohbet ettiniz, 15 dakika ona kitap okudunuz, ya da onu yatırırken iyi geceler dileyerek üzerini örtmek için beş dakika harcadınız. Ama bakın uzmanlar bunun dışında yapmanız gereken hangi uygulamadan söz ediyorlar.

Çocuk gelişim uzmanları tüm bunların dışında ebeveynlere 3 dakika kuralını anımsatarak bu kurala uymanın çocuğunuzun gelişimi üzerinde harikalar yarattığına dikkat çekiyorlar. Çocuğunuzla güven bağını sağlamlaştırmaya katkı sağlayacak 3 dakika kuralını mutlaka uymanız gerektiğini belirtiyorlar.

Peki nedir bu 3 dakika kuralı? Haydi gelin birlikte bakalım.

3 dakika kuralının en büyük özelliğine, çocuğunuza onu uzun zamandır görmemiş gibi hasretle davranmak diyor uzmanlar. Örneğin, 10 Dakikalığına arkadaşına gidip döndüğünde dahi onu uzun zamandır görmemiş gibi karşılamak ve 3 dakika boyunca sarılarak, siz yokken neler yaptığını sormak.

Bu kuralı uygulamak, özellikle işten eve döndüğünüzde ya da çocuğunuzun kreşten veya anaokulundan döndüğünde daha yoğun etki sağlıyor.

Çocuk gelişimi uzmanlarına göre, çocuğunuz sizi gördüğünde günlerini nasıl geçirdikleriyle ilgili detayları ilk dakikalarda anlatırlar. Bundan dolayı her gün 3 dakikalık zamanda, çocuklarınızla ilgili bütün önemli şeyleri kontrol etmeniz mümkün olabilir.

Aynı zamanda 3 dakika kuralı sayesinde çocuğunuzun karakterine bağlı olarak olumlu kazanımlar elde edilebilirsiniz. Anne babasına istediklerini anlatma fırsatı bulan bir çocuk zamanla önemli şeyleri mutlaka onlarla paylaşacaktır.

Yalnız burada yanılgıya düşüp, 3 dakika kuralını onunla 3 dakika geçirmek olarak algılamamak gerekir. Çocuğunuzla karşılaştıktan sonraki ilk 3 dakika içinde çocuğunuza gününün nasıl geçtiğini sormak tüm bu etkilerin gerçekleşmesine neden olacaktır.

Çocuğunuzla güven üzerine oluşturulacak zemin hazırlamak için, birlikte yapmaktan hoşlandığınız şeyler keşfedin. Çocuğunuz kendisini dinlediğinizi ve önemsediğinizi hissetmeli. Anlattıklarını dinliyormuş gibi yaptığınızı mutlaka anlayacağından, söylediklerini tekrarlayarak anlattığı her şeyi doğru anladığınızı teyit ettirin, bu ona değerli olduğu duygusunu yaşatacaktır.

Anlattıklarına karşı yapay heyecan göstermeyin, konuşması bittiğinde anlattıklarıyla ilgili bir yorumda bulunup onunla konuştuklarınıza değer verdiğinizi bilmesini sağlayın.

Yorumunuzu bırakın

Yorumlar (1)

G
Misafir | bir yıl önce

555