750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
18 Ocak 2021 Pazartesi

Dr. Harvey Karp ve 5S Kuralı

Yeni doğmuş bebekle beraber ebeveynler, özellikle de anne tam bir endişe yumağı haline dönüşür. Bebek bakımıyla alakalı birçok kitap, dergi, tv programları hele ki büyüklerin ve çevrenin bitmez tükenmez öğütleri derken bu dönemin keyfine gölge düşebilir.

Dr.Karp’ in “Mahallenin En Mutlu Yumurcağı” isimli kitabı anneleri panik ve endişe kulübünün üyeliğinden çıkarıyor. İlk 3 ayı son derece iyi analiz eden Dr.Harvey 5 S kuralı (İngilizcede 5 kural S harfi ile başlamasından dolayı) sayesinde bu ayların rahat ve keyifle atlatılacağını belirtiyor. Annenin öz güvenini arttıran onunla empati kurabilen kitaptaki 5 temel prensibi uygulamak bu süreçte etkili olacaktır.

Dr.Harvey, kitabında “Yeni doğan bebeğiniz birçok açından, bir çocuktan çok bir fetüse benzer. Zamanının büyük bir kısmını uyuyarak ve beslenerek geçirir. Doğumunuzu üç ay geciktirebilecek olsaydınız, bebeğiniz gülümseme, ses çıkarma ve tepki verme yetenekleriyle doğardı. Yeni doğmuş bebekler, dünyaya hazır olduklarına dair bazı işaretlere sahiptir, fakat buna rağmen, dünyadaki ilk üç aylarında bebeklerimiz öylesine olgunlaşmamıştır ki, kendilerini endişeli hissettiklerinde tekrar annelerinin karnına dönme şansına sahip olsalar çok mutlu olurlardı.” diyor.

İşte bebeğinizi anne karnında hissetirecek, sizi de daha rahat ve bu süreçten keyif alır noktaya getirecek o kurallar;

dr_harvey_emen_bebek

5 S kuralı

Kundaklama

Tamamen sarmalanmışlık duygusu; eskilerin yaptığı gibi yapmak aslında. Kundaklama hakkında çıkan bir çok haber, kulaktan dolma bilgi şöyle dursun, Dr. Karp kundaklamanın çok işe yaradığını, bebeğin anne karnındaki gibi güvenli hissettiği için daha huzurlu olacağını söylüyor.

Yan ya da Yüzükoyun

Bebeğinizin Kendini İyi Hissettiği Pozisyon; bebeklerin sırt üstü yatarken birçok tehlikeye karşı savunmasız olduğunu biliyoruz, tükürüğünün boğazına kaçacak olması gibi. Bu nedenler bir yana, Dr.Karp en rahat olduğu pozisyonun da yan ya da yüzükoyun yatırmak olduğu görüşünde.

Şşşt!

Bebeğinizi En Çok Sakinleştiren Ses; annelerimizin içgüdüsel olarak kullandığı bu ifade, bebeğiniz üzerinde hakikaten işe yarıyor. Dr. Harvey Karp, bu sesin bebeğinizin tüm endişelerinin aldığını, onun yanınızda ve güvende hissetmesini sağladığını söylüyor.

Sallama

Bebeğinizin İhtiyaçlarına Göre Ritimli Biçimde Sallanmak; her dönemin handikaplarından biri olsa da Dr. Karp bebeğin sallanmasının onu sakinleştireceği ve rahat bir uykuya geçişi için ideal yöntemlerden biri olduğu görüşünü savunuyor.

Emmek

Keyif Kısmı; Anne ile en yakın temasta olduğu emmek kısmında, dünyadaki en huzurlu yerde olduğunu hissettiğini ve bu süreçten inanılmaz keyif aldığını söylüyor Dr. Karp.

Aslında tüm bunlar büyüklerimizin bize yaptığı ve bizim de yapmamızı öğütlediği, yaşadığımız modern çağın unutturduğu öğretiler olarak kenarda beklediler.

Kitap kolik ağlamalarına farklı bir bakış açısıyla yorumluyor. Bu ağlamaların, sanıldığı gibi gaz sancısı olmadığı, yeni hayata adaptasyon sağlamaktaki zorluklarından kaynaklandığı belirtilerek ,anneleri endişeden uzaklaştıran bir yaklaşımla okuyucusuna sunuyor.

Yorumunuzu bırakın

Yorumlar (1)

G
Misafir | bir yıl önce

555