750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
30 Eylül 2020 Çarşamba

“Doodle Diary Of A New Mom”: Anneliğin İlk Yılı

Anneliğin ilk yılının hayatınızı nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Yeni sorumluluklarınızı, günlük hayatınızda, sosyal yaşamınızda ve ilişkilerinizdeki değişiklikleri…

“Doodle Diary Of A New Mom: Anneliğin İlk Yılı” İskoçyalı illüstratör Lucy Scott’ın; doğumuyla başlayan annelik serüvenini, anneliğin ona getirdiği günlük uğraşları ve yaşadığı sıkıntıları çizmeye ve resimlere dökmeye başlamasıyla ortaya çıkmış.

Huffington Post’ta yer alan röportajında “Anne olmadan önce kimsenin bana anlatmadığı ve ebeveynlik kitaplarında rastlamadığımız şeyleri belgelemek istedim.” diyen Scott, anneliğin ilk yılının aslında büyülü bir yıl olduğunu ve hiçbir anne babanın çocuklarına duyduğu sevgiyi anlaması ya da anlatması için çizimlere ihtiyacı olmadığını da ekliyor. Scott’ın büyük ilgi uyandıran kitabında, emzirmek, bez değişimi gibi yeni annelerin gün içerisinde defalarca tekrarlamak durumunda olduğu sorumlulukların yanı sıra; anneliğin, vücudunda ve sosyal hayatında yaptığı değişikliklerle ilgili çizimler de yer alıyor.

2015 yılının Nisan ayında yayımlanan Doodle Diary Of A New Mom, Lucy Scott’ın, ebeveynliğin ilk yıllarına dair oldukça içten bir bakışla hazırladığı – günlük yorgunluktan masaları temizlemeye kadar her şeyi içeren toplamda 120 illüstrasyonundan oluşuyor. Scott, “Anneler için genellikle oldukça zorlayıcı olan tüm bu sorumluluklardan ve olaylardan komik bir şeyler çıkarmak duygusal bir boşalma gibiydi.” diyor.

Kitabın nasıl ortaya çıktığına gelecek olursak; Lucy Scott çizimlerini anne-baba olan diğer arkadaşlarıyla paylaştığında, arkadaşları çizimlerle direk bağ kurarak bu çizimlerin yalnız olmadıklarını hissetmelerini sağladığını söylemişler. Böylelikle arkadaşlarının ve annesinin desteğini alan Lucy Scott, bir yıl süresince çizimlerine devam etmiş.

En sevdiği çizimlerin emzirdiği anlarla ilgili olanlar olduğunu belirten Scott ekliyor: “Vücudumun böyle bir şeyi yapabiliyor olmasından dolayı oldukça gururluyum.”

[caption id="attachment_178" align="alignnone" width="660"]“Uyku eğitimi: Bebeğiniz uykuya dalarken, yavaşça memenizi ağzından çekin.” “Uyku eğitimi: Bebeğiniz uykuya dalarken, yavaşça memenizi ağzından çekin.”[/caption]

Anneliğin ilk günlerine baktığında “Biliyorum ki, bugünün krizlerini, geriye baktığımda büyük bir duygusallıkla hatırlayacağım.” diyen Lucy Scott’un kızı bugün neredeyse 3 yaşında ve Lucy’ye göre hayatındaki en nazik ve en komik insan. “Bütün stres ve gerginlik, acılar ve sancılar buna değdi. Hayatınızda alabileceğiniz en büyük ödüllerden biri de bu.”

Lucy Scott’ın, oldukça zorlu bir dönem olan anneliğin ilk yılındaki deneyimlerini paylaştığı Doodle Diary OF A New Mom kitabından bazı çizimlerini aşağıda bulabilir; kitapla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

[caption id="attachment_179" align="alignnone" width="660"]“Cinsiyet Taraması” “Cinsiyet Taraması”[/caption][caption id="attachment_180" align="alignnone" width="660"]“Gerçek Bir İşkence” “Gerçek Bir İşkence”[/caption][caption id="attachment_181" align="alignnone" width="660"]“Küçük Zaferler” “Küçük Zaferler”[/caption]

Lucy Scott - Anneliğin İlk Yılı 6

Lucy Scott - Anneliğin İlk Yılı 7

[caption id="attachment_184" align="alignnone" width="660"]“Romantik Bir Akşam” “Romantik Bir Akşam”[/caption][caption id="attachment_185" align="alignnone" width="660"]“Bebek sahibi olmak sizi değiştirmez.” “Bebek sahibi olmak sizi değiştirmez.”[/caption][caption id="attachment_186" align="alignnone" width="660"]“Spontane bir gezi: Kapıdan çıkmak yaklaşık 45 dakika” “Spontane bir gezi: Kapıdan çıkmak yaklaşık 45 dakika”[/caption][caption id="attachment_187" align="alignnone" width="660"]“Uzun Araba Yolculuğu Keyfi” “Uzun Araba Yolculuğu Keyfi”[/caption]

Yorumunuzu bırakın