750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

DİJİTAL MEDYANIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ YAN ETKİLERİ

Çocukların gelişim sürecinde dijital medyanın olumsuz etkilerinden korunması konusunun altını kırmızı çizgilerle çizen uzmanlara göre, çocuklar hem uygunsuz içeriklere maruz kalabiliyor hem de fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Dijital medya ile erken çocukluk döneminde tanışan çocuklar, özellikle dil gelişiminde önemli olan ilk 2 yaşta olumsuz olarak etkilendiğine dikkat çekiliyor.

Özellikle 2 yaşa kadar olan gelişme dönemindeki çocukların dünyayı etki-tepki zinciriyle deneyimleyerek tecrübe kazandığı ve yorumlarını buna göre geliştirdiği göz önünde bulun durulduğunda dijital medya kullanımının, çocuğun duygu ve davranışlarına cevap veremediğinden çocuğu ikili ilişki yerine tek taraflı etkileşime almasına neden olmaktadır. Kendi tepkisine cevap alamayan çocuk için iletişim ve gelişim git gide bozuluyor ve gelişim süreci olumsuz etkileniyor.

İlk 2 yaşta çocukların dijital medyadan uzak tutulmasını öneren uzmanlara göre ideal yaşın 3 yaşından sonra olmak üzere ve 30 dakika aşılmayan zaman olmasına özen göstermeli.

Çocukların da yetişkinler kadar bağımlılık tehdidi altında olduğu tüm araştırmalarla kanıtlanmıştır. Cep telefonu, bilgisayar-tablet ve televizyonun çocuğun gelişimine olan olumsuz etkileri düşünüldüğünde bunlardan uzak tutulması konusunda ebeveynlerin dikkatli ve tutarlı olmaları gerekmektedir.

Ağlayan ya da yemeğini yemekte direnen erken dönem çocuklarında annelerin ilgiyi başka alana çekmek için dijital medyadan yardım almalarının çocuklarının sağlığı açısından son derece sakıncalı olduğuna birçok mecrada dikkat çekilmektedir. Özellikle dil gelişimini olumsuz etkileyen dijital ortamlar bebeklerin konuşma sürecini geriye çekmektedir.

Peki çocuğunuz dijital medya ile ne zaman ve nasıl tanışmalı?

Anne-baba kontrolünde, sınırlı zamanlarda ve yaşına uygun programları izleyebileceklerini ifade eden çocuk gelişim uzmanlarına göre bu sürenin günlük 1 saati geçmemesi gerekiyor.

Çocukların dijital medya bağımlısı olmaması için erken dönemde önlem alınması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle anne ve babaların özellikle ilk 2 yaşta çocuklarını dijital ortamlardan uzak tutmalarını, ilerleyen yaşlarında da içerik kısmına dikkat etmelerini öneriyorlar.

Yorumunuzu bırakın