750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

Diş Çıkaran Bebekler İçin Pratik Çözümler

Diş çıkarma zamanı bebekten bebeğe değişse de genel olarak 5-6. aylarda başlar. Diş çıkarmaya başlaması, gelişmesinin de göstergesidir, ancak bebek için sıkıntılı bir süreçtir. Huzursuz, uyku düzeninde aksaklıklar gibi durumların oluşabileceği, ebeveynler için de zorlu fakat bazı yöntemlerle bu olumsuzlukları hafifletebileceği bir dönemdir.

Diş Çıkarma Belirtileri:

Tükürük ve salyada artış

Hafif öksürük (salya miktarı arttığı için hafif bir öksürük yaşabilir)

İştahsızlık

Uyku düzeninde aksama

Huzursuzluk

Sık sık ağlama

Ellerin sürekli ağıza sokulması

Bazı bebeklerde ağız çevresinde döküntüler

Diş Çıkaran Bebeği Rahatlatma Yolları

Diş sürmesi aşamasında o bölgede kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Diş etlerine uygulanan baskı onları rahatlatır. Bunun için diş kaşıyıcılarından 2-3 tane edinip buzdolabında soğutup dönüşümlü olarak eline verirseniz, çiğneterek  kaşımasını sağlarsanız. Böylelikle damak ve diş etlerine baskı uygulatmış ve rahatlatmış olursunuz. Soğuk damak ve diş etlerini uyuşturacağından duyduğu ağrıyı azaltmış olur. Gözetlemek şartıyla soğutulmuş havuç veya bir muzu temiz bir beze sarıp vererek çiğnemesini ve diş etlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz.

Diş çıkarma döneminde soğuk içecekler vererek damaklarını rahatlatabilirsiniz.

Soğuk yiyeceklerden de yoğurt, elma ve şeftali püresi gibi evde hazırladığınız yiyacekler onu rahatlatacaktır.

Diş etlerini ovma da bebeğinizi rahatlatan yöntemlerden biridir. Temiz olmak şartıyla, yumuşak nemli bir bez, yumuşak bir diş fırçası ya da parmağınız ile damaklarını ve diş etlerini ovmak da fayda sağlar.

Diş etlerine sürülen ilaçlar: Bazı ilaçlar ağrı kesmek amacıyla doğrudan diş etlerinin üstüne sürülebilir. Bunlar, diş etlerini belirli bir süre için uyuşturan maddeler içerir ve kısa süre için yardımcı olabilir.

Ağız Yoluyla Alınan Ağrı Kesiciler

Parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar ağrının azalmasında faydalı olabilir. Bunlar daha önce bahsedilen yöntemler denendikten sonra birkaç kez verilebilir. Ama diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygundur.

Dis_cıkaran_bebek_2

 Bitkisel Yol ile Alınan Ağrı Kesiciler

Bunun için doktorların önerdiği kolay bir yöntem mevcut, rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu tarif ile bebeğinizin diş çıkarma ağrılarını hafifletmek için deneyebilirsiniz;

Yaş Aralığı

1 yaş ve üzeri

Malzemeler

150 gr zeytinyağı

50 gr anason

500 gr su

Yapılışı;

Malzemeleri, su buharlaşıp yağlar meydana çıkana kadar kaynatın. Kalan yağı süzüp  soğutarak pamukla diş etlerine sürün. Ağrının kesildiğini, huzursuzluğunun azaldığından anlayacaksınız. Elde ettiğiniz bu yağ, dişlerinin çabuk çıkmasına da yardımcı olacaktır.

Yorumunuzu bırakın