750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

İDEAL EBEVEYN OLMAK!

Günümüz insanları ebeveyn olmanın doğru kurallarını uygulayabilmek için sürekli araştırmak zorunda olduklarını çoktan fark ettiler. Eğitimlerin en zor en ciddi olanı şüphesiz çocuklarımızı eğitmek, doğruları aktarmak ve onu geleceğe güçlü bir birey olarak hazırlamaktır. Bunu yaparken de tabi ki bizim nasıl bir ebeveyn olduğumuz çok önem arz ediyor.

Uzmanlar araştırmalarında ebeveyn çeşidini üç başlıkta toplamışlar.

  • Çocuğunun Güçlü Yönlerine Odaklanan Ebeveynler:

Yapılan araştırmalarda, çocuk yetiştirirken onun zayıf yönlerini destekleyerek geliştirmeye değil, çocukta var olan yeteneklerine destek vererek potansiyelini en üst seviyeye çekmenin daha doğru olduğunu tespit etmişler. Ebeveynlik alanındaki araştırmalar gösteriyor ki çocuğun büyüme ve gelişme sürecinde onun güçlü olduğu yönlerine odaklanmanın, ileride başarılı, hayatından tatmin olan ve mutlu bir birey olması açısından önemli ve etkili bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Çocuklarının güçlü yönlerine odaklanan ebeveynlerin bu desteği, onun sorun çözme becerisini, stresle baş edebilmesini ve kendisinde var olan beceri ve yeteneklerini en üst seviyede yani potansiyelinin zirvesine ulaşmasını sağlıyor.

  • Pozitif Ebeveynler:

Çocuğunu övmeye ve onun kendisini iyi hissetmesini tek amaç edinmiş ebeveyn çeşididir. Olur olmaz hareket ve davranışlarını abartarak öven ebeveynler çocuklarının egosunu şişirmesine aracılık etmiş olurlar. Hayattan sürekli olumlu beklentiler içinde olan çocuk olumsuzluk ya da başarısızlık halinde çıkmaza düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

  • Helikopter Ebeveynlik:

 Çocuğunun yerine onun sorunlarını sürekli kendileri çözen ebeveyn tiplerdir. Başta eğitim alanı olmak üzere çocuklarının tüm gelişim aşamalarına gereğinden fazla ilgi gösteren, takip eden, çocuğun sosyal problem ve tecrübeleriyle fazlaca ilgilenen helikopter ebeveynler onun yolundan çakıl taşlarını kendileri temizleyerek engelleri çocuğunun aşmasına izin vermezler.

Hangi ebeveyn çeşidini tercih etmeli:

Ebeveynlik stresini en aza indiren Güçlü Yönlere Odaklanan Ebeveynlik çeşidi, çocuğun içsel kaynaklarının daha fazla farkına varmasına ve onun sorunlarını çözme becerisine, potansiyelinin farkına varmasına olanak sağlayan bir yöntemdir.

Çocuklarımız için en doğruyu bulmak ve ona göre yetiştirmek için araştırmalara kulak vermek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Nede olsa onlar bizim için hayatımızın tamda orta yerinde duruyorlar :)

Organickid Alilesi…

Yorumunuzu bırakın