750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

DAHA SAĞLIKLI ÇOCUKLAR İÇİN!

Sağlıksız beslenmenin obeziteye yol açtığını herkes biliyor da, neden bu konudaki bilincin oluşmasında yetersiz kalınıyor?

Her ebeveyn çocuğunun sağlıklı ve yeterli beden endeksine sahip olmasını ister. Oysa bunun için çocuğun doğru beslenme bilinciyle yetişmesi gerekiyor.

Birçok imkanın olduğu durumda dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını çocuğuna kazandıramayan anne babaların gelişim bozukluğu ve obezite gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaları şaşırtıcı bir durum olmasa gerek.

Bu tür sorunlarla karşılaşmadaki en önemli faktörler aile ve okul yaşantısıdır diyebiliriz. Evde belki beslenme kontrolü sağlanabilse de okul ortamında bunun pek de mümkün olmadığını görüyoruz.

Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirebilmek aslında toplumsal bilinç gerektirir. Yalnızca evde sağlıklı beslenme yöntemi olması çocuğa bu bilincin aktarılmasında yetersiz kalabilmektedir. Çocuğun okulda veya dışarıda arkadaşlarıyla olduğu diğer sosyal ortamlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebilmesi için toplumsal olarak sorumluluk taşımalıyız. Bu tür toplu yaşam alanlarındaki yeme-içme kültürünün sağlıklı beslenme üzerine inşa edilmesi gerekiyor.

Çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasında, yapılması gerekenler listesinde televizyondaki zararlı reklamlardan uzak tutmak başta gelmelidir. Çünkü çocuk reklamlardaki her yiyeceğin sağlıklı olduğunu düşünerek tüketeceğinden, evin dışındaki yaşam alanı olan okulda da bunları tüketme yoluna gidecektir. Gerek evde gerekse okulda beslenmenin önemini öğrenmeyen çocuklarda, yetersiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları daha çok görülmektedir.

 

Bu yüzden çocuklara ne kadar ve hangi besin türüne gereksinimi olduğu okulda da öğretilmelidir. Sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirmenin yolu doğru beslenmeyi öğretmek ile başlayacağından, dengeli beslenme alışkanlığı kazanan çocukların ileriki yaşamında bu alışkanlığını uygulayarak birçok hastalıktan korunması sağlanmış olacaktır.

Yeterli ve dengeli beslenen çocukların bundan nasıl etkileneceğine bakacak olursak:

  • Fiziksel gelişimi sağlıklı bir şekilde devam eder,
  • Zeka gelişimi artar,
  • Bağışıklık sistemi güçlenerek hastalıklardan karşı savunması artar,
  • Odaklanma düzeyi yükselirken, öğrenme gücü gelişir,
  • İlerleyen zamanlarda olası kronik hastalıklara karşı savunma mekanizması güçlenir,
  • Sağlıklı beslenme ile çocuğun akademik ve sosyal başarısı artar.

Sağlıklı bir ömür dileğiyle!

Yorumunuzu bırakın