750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇİZGİ FİLMLERİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDE ETKİLERİ

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız, çağımızın en yaygın ve en etkili iletişim aracı olan televizyondan oldukça fazla etkilenmektedirler. Televizyonun etkileri, çocukların gelişimlerine, yaşlarına, izlenen çizgi filmin içeriğine, ailesel ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterir. Bu etkiler olumlu olduğu gibi olumsuz da olabilir.

Olumlu Etkiler:

Çizgi filmlerin, anne babanın söylediklerini görselleştirmek, eğlendirmek, oyalamak, hayal dünyalarını genişletmek, öğretmek gibi olumlu etkileri vardır. Çocuğun izlemesi için seçilen çizgi film doğru olduğu takdirde, çok önemli bir eğitim aracı olur. Zihinsel gelişimine son derece yardımcı olur, öğretici olabilir.

Çocuklar 1.5 yaşından sonra televizyondan gelen uyarılara kısa süreli ilgi gösterirler. Bu ilgi 2.5-3 yaşına kadar devam eder, daha sonraki zamanlarda izledikleri karakterlerle kendilerini özdeşleştirmeye başlarlar. Oradaki kahramlarla bağ kurarak onları taklit etmeye başlarlar. Uzmanlar çizgi filmlerin, kız çocuklarında beğenilme, takdir ve ilgi görme, erkek çocuklarının ise güçlü olma, kahramanlık ve başarma duygularını tatmin ettiklerini belirtiyorlar.

Olumsuz Etkiler:

Çocukların çizgi filmlerdeki karakterleri öylesine benimserler ki, bu durum bazen tehlikeyi de beraberinde getirir. Gerçek ile hayal ürünü olgularını belirlemekte zorlanabilir, çizgi filmdeki kahramanlar gibi süper güçleri olduğuna inanarak uçmaya çaılşabilir, balkondan yada pencereden atlamak isteyebilir, hoplayıp zıplayarak yükseğe tırmanmaya çalışıp kendisine zarar verebilir.

Gün içerisinde uzun süreli televizyon izleyen çocuklarda dikkat eksikliği gözlendiğini belirten uzmanlar, sosyal ilişki kurmada zorlandıklarını, içe dönük ve yalnızlık tercihinde bulunduklarını da ekliyorlar.

Şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların ise, daha agresif, kavgacı ve gergin olma olasılıkları, yaşıtlarına göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. Anne babasıyla yada kardeşiyle ilişkilerinde sabırsız ve itirazcı bir tutum içinde olduklarıda, malesef ki olumsuz etkilerdendir.

Tabii ki tüm bu olumsuzlukları televizyon izlemek tek başına gerçekleştirmez. Genetik ve hormonal sebepler de olumsuz etkilerin oluşmasına yardımcı olur. Bu durumu önlemek için doğru programlar seçilmeli, çizgi filmlerdeki olayların gerçek olmadığı çocuğa uygun bir dille anlatılmalıdır.

Yorumunuzu bırakın