750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
18 Ocak 2021 Pazartesi

Çocuklarla Keyifli Zamanın Adresi; MUTFAK!

Çocukların en çok ilgilendiği ev bölümü mutfak ve mutfak eşyalarıdır diyebiliriz. Onlar için yiyecek  hazırlamak da oldukça zaman alan bir konudur. Mutfakta yemek hazırlarken çocuğunuzun kendi yalnızlığı ya da TV tablet gibi teknolojik cihazlar başında geçireceği verimsiz ve kalitesiz zaman yerine onun da mutlu olacağı ve farklı deneyim ve beceriler geliştireceği bir ortam oluşturmak daha faydalıdır.

Onları birçok işe dâhil etmek fiziksel ve zihinsel becerilerini arttıracağı gibi gelecekte kendi kendilerine yeten bir birey olmaları konusunda da faydalı olacaktır.

Çocuklar Mutfağı Neden Çok Severler?

Mutfak bebek ve çocuklara sahip oldukları merak duygusunu gidermede çok faydalı bir yer olduğu için, sürekli hareket olduğu için ve karıştırmak isteyecekleri ve yapmak isteyecekleri çok fazla detaylı hareket olduğun için evde en sevilen yerdir.

Genellikle çocukların yaramazlık görüntüleri, kirlenmiş görüntüleri ve en sevimli halleri hep mutfakta, yerken içerken elde edilir. Sürekli birbirine katabilecekleri dökebilecekleri her seferinde değişik keşif ve deneyimde bulunabilecekleri bir alandır mutfak.

Hem İşlerimizi Yapıp Hem de Keyifli Zaman Geçirmeniz için Önerilerimiz;

Bebekler için rahatça karıştırabileceği ve sevdiği güvenli mutfak eşyalarının olduğu kolayca ulaşabileceği  bir çekmece oluşturulabilir.

Çocuk için güvenli bir ortam oluşturulduktan sonra bazı mutfak işlerine onların dâhil edilmesi önemli. Bulaşık makinesi boşaltma, tabak bardak taşıma, karıştırma, doldurma gibi işler ilk başlarda mutfakta işlerimizi zorlaştırıyor gibi görünse ve ortalık biraz kirlense de hem onlar için faydalı bir etkinlik olması hem de ellerini kullanmalarının kendi gelişimlerindeki faydasını görür.

Bebeklik sonrasında onların kurcalayıp uğraşabilecekleri  mutfak eşyaları ek olarak yapılan işlere ve kolay tariflere onları dâhil etmeyi alışkanlık haline getirmemiz çok faydalı olur.

Sofra hazırlığı, kesme, karıştırma bazı basit işleri sadece onlara bırakma gelişimleri için çok faydalı olacaktır.

Mutfağı Çocuklarımızla Paylaşmanın Onlar İçin Faydaları Nelerdir?

  • Motor becerileri ve el göz koordinasyonunun gelişmesi sağlanır.
  • Zamanlama kavramı gelişir.
  • Konsantrasyon süresi ve sabırla beklemek gibi önemli konularda gelişim sağlar.
  • Organizasyon becerisi güçlenir
  • Mutfakta yapılan işlerdeki gelişen becerileri öz güvenlerini arttırır. Çocukların herhangi bir işi yapma isteğinin olması, yeni deneyimlere olumlu yaklaşmaları buna bağlıdır.
  • Kısıtlanmayan merak duygusu ile öğrenmeye olan ihtiyaç ve isteğinin artması sağlanır.
  • Mutfakla ilgili alışverişlere onları dâhil etmek, bazı eşyaları kasaya kadar ona taşıtmak, parayı kendisine ödetmek sosyal becerileri konusunda çok faydalı olacaktır.
  • Yine mutfak alışverişinde alınan malzemelerin nasıl alınacağı ile ilgili deneyimler elde edeceklerdir ki bu da analiz etme düşünme becerilerini geliştirir.
  • Hareket etme istekleri artar.
Yorumunuzu bırakın