750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARLA CİNSELLİK NASIL KONUŞULMALI?

Anne babanın çocuk yetiştirmede her konuda olduğu gibi cinsellik konusunda da yalın, net, anlayabilecekleri kadar sade ve basit bir anlatımı çok önemlidir.

Aslında cinsellik konusunu hangi yaşta ve kimin vermesi konusunda, evde hep bir öteleme ve ‘’sen söyle’’ durumları vardır. Her ebeveyn çocuk yetiştirmekte kendi anne babasından farklı olacağını söylese de onların yaptıklarını, onların söylediklerini kendisi de yapar farkında olmadan.

Çocuk konuşmaya başlayıp çevresi, kendisi konusunda meraklanmaya başladığında nasıl dünyaya geldiğini soracaktır. Eften püften geçiştirmelik cevaplar ne onu tatmin eder, ne de onu doğruya yönlendirir. Bilgi kaynağının siz olması, ileride onun yanlışa düşmesini önler. Bilgi ve iletişim çağında olduğumuzu unutmadan büyüklerimizin hep hasır altı ettiği gibi yapmadan, cinsellik konusunu yaşamın doğal bir parçası olduğu gerçeğiyle anlatmak gerekir.

Cinsel kimlik çocukluk döneminde başlar ve cinselliğin en önemli bölümüdür. Çocuğa verilecek cinsel eğitimde, bedensel temasın getirdiği haz duygusu, cinselliğin manevi ve sosyal yanı, çevre ilişkisi, cinsel roller, toplumun kadınlık ve erkekliğe bakışı ele alınarak anlatılmalıdır.

Çocuklara cinselliğin sadece bedensel olmadığı, cinelliğin sevgiyi de kapsadığı uygun bir dille anlatılmalıdır. Cinselliği sorumluluk, sevgi ve yakınlık bağlamında öğrenen çocuk bu anlamda sağlıklı gelişecek, ilerideki deneyimleri için sağlam temeller atmış olacaktır. Cinsellik için doğru zamanlama yapma olgusu kazanacak ve doğru seçimler yapabilecektir.

Çocuklara nasıl anlatmalı?

Çocuklarla cinsellik konusunu konuşmayı engelleyen iki türlü neden bulunmaktadır. Birincisi; neyi ne kadar bildiğini bilemeyen anne baba profilidir. İkincisi ise gerçekten birşey bilmeyen ve bilmediği şeyi nasıl anlatacak ebeveyn grubudur.

Bilgisiz olmak, önce çocuğun sonra aile ve toplumun ruh sağlığını bozuk olmasına sebep olur. Günümüzde, iletişimin ve bilgiye ulaşımın çok kolay olmasından yola çıkarak ailelerin önce kendilerini sonra çocuklarını eğitebilmeleri için yardım almaları gerektiğinin farkına varmaları, sorunun çözümüne katkı sağlar. Bu konuda eğitim kurumlarındaki ebeveynler için verilen devlet destekli eğitimlere katılabilir, zaman zaman uzman ve devlet işbirliğince düzenlenen konferanslardan doğru bilgilere ulaşabilir ve çocuklarınıza aktarabilirsiniz.

“Ben söyleyemiyorum, uzman birine götüreyim o anlatsın” dediğinizde de sorun tam olarak çözülmez. Uzmanla işbirliği içinde olup sizin anlatmanız daha doğru bir harekettir. Çünkü hiçbir uzman çocuğunuzla sizin kadar vakit geçirmemiştir ve geçiremez. Uzman kişinin yönlendirmesiyle cinsellik eğitimini sizin vermeniz en doğrusu olandır.

Sağlıklı yarınlara….

Yorumunuzu bırakın