750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARINIZI SPOR YAPTIRAN OYUNLARA YÖNELTİN

Günümüzde çocuklar maalesef ki ellerindeki akıllı telefon yada bilgisayarla, saçma sapan oyunların mahkumu olarak eve hapsolmuş durumdalar. Oysa uzmanlar çocuklar için hoplayıp zıplamalarını, içinde spor barındıran oyunlara yönlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

İyice yaklaşan yaz günleri çocukların hem oynayıp hem spor yapabilecekleri aktivitelere uygun zaman dilimidir ve değerlendirilmesi gerekir. Bisiklet sürmek, kay kay yapmak, scooter, patenle kaymak, ip atlamak onlara oyun gibi görünse de aslında en güzel sporları yapmalarına olanak tanırlar. Bu çeşit oyunların onların hem ruhuna hemde bedenine olumlu anlamda etki yaptığını unutmamak ve bunun için teşvik etmek gerekir.

Bilgiyar başında hareketsizce geçirilen zamanının  onlara ne büyük kötülük yaptığını aldıkları kilolarla anlamak mümkün. Omurgalarında ciddi hasara sebep olabilecek ekran karşısında geçirilen vakit, sokağa çıkartılmaya korkulmasının etkisiyle çocukların oyun anlayışına bambaşka bir anlayış getirdi.

Ağaç dallarından sallanmayı ip atlamayı ailece yapabilecekler listesine alıp spor yapmayı araya sıkıştırabilceğiniz gibi, keyifli zaman geçirmenin de tadını çıkarabilrsiniz.

Mesela ip atlamak tamda bir kardiyo çalışması olcaktır. Nabzı yükselterek bedenin gelişimine yardımcı olacağından formda kalmayı da sağlar. Ayrıca elini kolunu sallarken ritm duygusunun geliştirmesine koordineli uyumlu ve etkin kullanmasına olanak sağlar. İp atlamak büyük kas guruplarının gelişip güçlenmesinde, güçlü bacak yapısına sahip olmasında en ideal oyun ve spordur. Önemli oranda kalori harcayacağından enerjisini atacağı anlamına gelir.

Top oyunlarınında spor yapma kapsamına girdiğini hatırlatmak isteriz. Keyifle oynanan istop, yakan top dikkatli ve atak olmayı gerektirdiğinden bu özelliklerin yanısıra genel becerilerin gelişimini sağlar. Top oyunlarında büyük kaslara ek olarak küçük kas gelişiminine de önemli etkisi vardır. Hem topla oynana oyunların çocuğunuzu ileride iyi bir top sporcusu yapabilir ne dersinizJ

Çember çevirme yada hulahop olarak bilinen oyununda aslında ritmik jimnastiğin temel aleti olduğunu ve bel kalça karın bölgesi için harika bir spor yapma vesilesi olduğunu söylemeliyiz. Her yaşın eğlence ve spor aracı olan çember çevirmenin, bel kalça ve karın kaslarını çalıştırdığını, el, kol ve boyunda çevrilebildiği için çocuklara farklı hareketler yapabileceklerini ve yaratıcılıklarını kullanabilecekleri uzamanların önerileri doğrultusunda belirtmek isteriz.

Biz size oyun oynarken spor yapabilecekleri birkaç öneri sunduk. Bizden söylemesi..

Sağlıklı ve mutlu çocuklar büyütebilmeniz dileği ile..

Organickid Ailesi.

 

Yorumunuzu bırakın