750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARDA YETERLİ SU TÜKETMENİN ÖNEMİ

Her canlı için suyun önemini tartışmaya gerek yok ama çocuğunuzu büyütürken yeterli su tüketmesine dikkat edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatırız.

Çocuklarda yetersiz su tüketmenin tahmininizden fazla yıpratıcı etkileri bulunmaktadır. Bedensel ve zihinsel anlamda olumsuzluklar, suyun az tüketilmesiyle yakın alakalı bir durum olarak karşınıza çıkabilir. Bu konunun size sorun olmaması için yapılması gerekenlerin başında ebeveynler olarak rol model olmanız gelir.

Yazın en sıcak ayını yaşadığımız şu günlerde yetişkinler gibi çocuklarında su ihtiyacı diğer zamanlara göre daha fazladır. Çocukların vücudu yetişkinlere göre susuzluktan çok daha fazla etkilenir. Onların az su tüketmeleri bedensel problemlerin yanısıra odaklanma ve öğrenme güçlüğüne sebep olabilir.

Tüm günlerini neredeyse oyun oynamak gibi bedensel aktivitelerle geçiren çocukların en geç yarım saatte bir su içmelerine özen göstermek ve takip etmek gerekir. Uzmanlar terlemeyle birlikte kaybedilen suyun yerine koyulması için anne baba tarafından bu konunun ciddiye alınmasına dikkat çekiyorlar. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, yeterli su tüketimini beraberinde getireceğinden işin temelinde yine dengeli beslenmek yatmaktadır. Düzensiz yenen yemekler, çok kalorili yağlı ve kızartmalı yiyeceklere eşlik eden gazlı içecekler yeterli su tüketmeyi önüne geçer. Bu konuya dikkat edilmediğinde obezitenin oluşması kaçınılmazdır.

Su içmenin çocuğunuzun vücuduna yaptığı etkilere birlikte bakalım.

  • Su vücudun en temel enerji kaynağıdır.
  • Vücudun ısısını deneğeler.
  • Solunuma destek verir.
  • Hücre yapısında bulunan maddelerin birbirine bağlanmasında yapıştırıcı olarak görev yapar.
  • Sindiriminden geriye kalan atıkların boşaltılmasında en büyük görevi su yapar.
  • Besinlere enerji desteği vererek, parçalanan besinlerin sindirim sırasında bu enerjinin vücuda aktarılmasını sağlar.
  • Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler.
  • Tüm beyin fonksiyonları için güç ve elektriksel enerji verir.
  • Kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önler.

Yukarıda saydıklarımız sadece birkaç sebepten bazıları olan su tüketmenin öneminin dikkate alınması çocuklarımızın sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır.

Yorumunuzu bırakın