750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARDA STRES ÖNLEME FORMÜLLERİ

Çocuklarda büyükler gibi stres ve endişe ile mücadele içinde olabilirler. Yetişkinlere göre bunlardan daha çok etkilenirler çünkü nasıl başa çıkmaları konusunda fikirleri yoktur. Bu nedenledir ki her zaman olduğu gibi en büyük yönlendiriciler anne ve babalardır.

 Çocuğunun stresle mücadelesinde nasıl bir rol oynayabilirsiniz:

  • Çocuğunuzu mükemmel olması için zorlamayın: Ne yazık ki mükemmel olma isteği yaşadığımız dünyanın bir gerçeği olmuş durumda. Çocuğunuza sık sık mükemmel olması gerekmediği yönünde telkinlerde bulunun. Ondan beklentilerinizin çok yüksek olduğu dile getirdiğiniz her an üzerindeki baskı artarak strese dönüşecektir. Hata yapmasına izin vererek bunun normal olduğunu vurgulamanız gerekir. Bu şekilde stres yapmasına engel olursunuz.
  • Pozitif yanlarını ön plana çıkarın: Çocuğunuzun başarılı ve doğru yaptığı durum ve davranışları olabildiği gibi, tam aksi de olabilir. Sürekli eleştirisel yorumlar yaptığınızda kendisini kötü hissedecek ve stres yüklemesini arttıracaktır. Negatif yönlerini değil de pozitif yönlerine odaklanmanız doğru olan davranış şeklidir.
  • Bırakın çocuğunuz korkuları ile yüzleşsin: Korkularla baş etmenin en doğru yolu tabii ki onlarla yüzleşmektir. Çocuğunuzun da sizin gibi korkuları sırasında strese maruz kalır. Bu nedenle korkularının üstüne gitmesi için onu cesaretlendirin. Stres ve kaygılarını zamanla yenecektir.
  • Çocuğunuzun başarılarını ödüllendirin: Çocuğunuzun herhangi bir başarısı karşısında ödüllendirerek onun mutlu hissetmesini sağlayın. Bu ödüllendirme maddesel değil sevgi yansımasıyla yapmalısınız. İçten sıkıca sarılmak sevginizi göstermenin, onu yanında olduğunuzu hissettirmenin en iyi yoludur. Böylelikle davranışlarını benimseyerek o yönde ilerleme kaydedecektir.
  • Çocuğunuzun uykusu düzenli olmalı: Vücudun gerek bedensel gerekse ruhsal ihtiyaçları için uykunun önemi tartışılmaz. Çocuğunuzun stresle baş edebilmesi için düzenli uykuya da ihtiyacı vardır. Uyku rutinine destek olarak güne zinde başlamasını sağlamalısınız. Düzenli uyku rahatlamasını sağlayarak güne hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Organickid Ailesi..

Yorumunuzu bırakın