750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARDA KAHVALTININ ÖNEMİ

Kahvaltının günün en değerli öğünü olduğu öğretisi verilerek büyütülen çocukların, sağlıklı beslenme konusunda bilinçli birey olarak yetişmeleri açısından son derece önemlidir.

Kahvaltı bu kadar önemli olduğuna göre çocukları düzenli kahvaltı etmeye alıştırmak ve sağlıklı gıdalarla beslenmelerini sağlamak gerekir. Karbonhidrat açısından zengin besinlerle kahvaltı edilmesi, kan şekerini hızlı bir şekilde düşürdüğünden, özellikle okul çağındaki çocuklarda konsantrasyon bozukluğuna neden olmaktadır.

Peki çocuklara kahvaltıda ne gibi besinler yedirilmeli? Hem keyifle tüketecekleri hem de sağlıklı kahvaltılıklar neler haydi birlikte göz atalım.

Akla ilk gelebilecek seçenek, lezzetli ve sağlıklı kahvaltılıkların başında menemen seçeneğidir. İçerisinde sebze ve yumurtayı barındırdığından çocuğunuz vitamin ve protein bir arada tüketmiş olur. Yanı sıra süt tüketmeyle sağlıklı bir kahvaltı yapmış olacaktır. Kahvaltıda bir dilim küçük ekmek de yiyebilirler. Evden kahvaltı etmeden okula giden çocuk, gidip kantinden simit, poğaça, tost yiyecektir. Bu tür karbonhidrat ağırlıklı besinler kan şekerini yarım saat içinde düşürecek, çocuklar derse girdiğinde halsizlik, uyku hali ve konsantrasyon bozukluğuna neden olacaktır.

Kahvaltının mutlaka evde yaptırılması gerektiğini belirten uzmanlar, çocukların beslenme çantalarına enerjisini uzun süre korumasını sağlayacak kuru meyve, fındık, fıstık, ceviz gibi yiyeceklerin koyulması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Klasik Türk kahvaltısının sabah kahvaltısında çocukların sağlıklı beslenebilmeleri için en iyi formül olarak görülmektedir. Klasik kahvaltıdan kastımız ise yumurta, çeşitli peynirler, zeytin, sebzeli omlet, menemen gibi Türk kahvaltı tercihleridir. Kontrollü olmak şartıyla bal, pekmez ve tam tahılı bir dilim ekmek okulda enerjisini gün boyu yüksek tutacaktır.

Paketlenmiş gıdalara dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan beslenme uzmanları, obeziteye zemin hazırlayan bu tür gıdalardan çocukların uzak tutulmasının altını çiziyorlar. Paketli ürünler çocukluk çağı obezitesini tetikleyerek hem kilo alımına hem karaciğer yağlanmasına neden olduğundan, şeker hastalığının sebepleri arasındadır.

 

Yorumunuzu bırakın