750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARDA HAFIZA GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

Hamilelik dönemi, çocuğun bedensel, ruhsal ,zeka ve hafıza gelişimi için son derece önemli bir süreçtir. Bu dönemde annenin sağlıklı beslenmesi, ruhsal dengesinin düzgün olması çocuğa doğrudan etki eden faktörlerdir. Hafıza, zeka gibi özelliklerin genetik yapıyla geçmesinden başka, doğru beslenme ve uygulanacak yöntemlerle geliştirilebileceği bir gerçektir.

Beyin gelişiminde yeterli ve dengeli beslenmenin çocuğun akranları arasında fark edilecek seviyede ileride olacağı gerçeğine göre tutum izlemek gerekir.

Hafıza gelişimi için, beslenmeden başka bir uygulama da yöntemler konusudur. Gerek oynayacağı oyunlar, gerekse sizinle geçirdiği zamanlara da beraber yapacağınız uygulamalar (ona oyun gibi gelecek ) hafıza gelişimine inanılmaz katkılar yapacaktır.

Hafıza Geliştirici ne gibi oyunlar ve aktiviteler gerekli ?

Çoğu anne baba oyunları boşa geçirilen zaman gibi görmekte ve onları okulda görecekleri eğitime hazırlamak amaçlı zaman geçirmeye yönlendirmek isterler.

Önceleri her türlü oyunun zeka ve hafıza gelişimi için gerekli olduğu kanısı yaygınken, şimdiki araştırmaların sonucundaki veriler, sıradan ouynların boşa geçen vakitten başka birşey olmadığını göstermektedir. Oysa yaratıcı ve hayal gücünü geliştirici oyunlar oynamasının beyin ve hafıza gelişimine desteği oldukça fazladır. Hafızayı geliştirmek için yapacağınız birçok uygulamadan biride, birlikte çekilen resim veya videolarınızı izleyerek, yorumlar yapmasını sağlamak olabilir. Böylece kalıcı hafızasına anılarını kaydetmesine olanak tanımış, hafızasını aktif tutmuş olursunuz.

Yapacağınız başka bir aktivite de şöyle bir oyun oynamak, hem birlikte geçireceğiniz zamanı kaliteli kılmış olacak, hemde hafıza gelişimini pekiştirme yapmış olacaksınız.

Ona dışarıda bir işiniz için birlikte çıkmayı teklif edin. Evden çıkarken ceplerinize düğme benzeri nesneler koyun. Yolda gördüğünüz kırmızı arabalarda siz ona bir düğme, yeşil arabalarda o size bir düğme versin. Farklı renklerdeki arabalarda düğme sayısını birlikte belirleyin. Bu oyun onun çok hoşuna gideceği gibi, renkleri hafızasına kazımasına neden olacaktır. Bu gibi oyun örnekleri çoğaltılabilir.

Hafızayı geliştirici yaratıcı oyunlar onların yaşamlarına yeni bir heyecan katacağı gibi hafızalarının gelişimine de pozitif katkılar sağlayacaktır.

Çocuklarla geçirilen her zaman dilimini keyfe döndürmeniz dileği ile...

Yorumunuzu bırakın