750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ORGANİK ÜRETİM
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARDA GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT!

ÇOCUKLARDA GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT!

Malum yazın en sıcak günlerini yaşıyoruz. Ee çocuklar için yaz tatili demek oyun oynamak demek olduğuna göre güneş çarpmalarına dikkat etmek gerekiyor.

Uzman önerileri ışığında güneş çarpmalarını nasıl önlersiniz, alınacak tedbirler neler olabilir? hatırlatmak istedik.

Dış ortam aktivitelerinin çocukları cezbettiği yaz aylarının en sıcak olduğu şu günlerde oyun zamanını iyi ayarlamak gerekir. Güneşin en yoğun olduğu öğle saatlerini çocuğunuzun dış ortamdaki oyun saati olmamasına özen göstermeniz gerekir. Eğer zorunlu değilseniz saat 10 ile 16 arasında dışarıda olmaması güneşe çarpmasına engel olacaktır.

Çocuklar oyuna daldıklarında susadıklarının farkına varamayabilirler. Bu anlamda onun susamasını beklemeden su tüketmesini sağlayın. Zira herhangi bir sebeple güneşe maruz kalındığında vücudun susuz kalması oldukça tehlikelidir. Vücudun susuz kalması sebebiyle ter yoluyla derinin nem kaybetmesine de sebep olunacaktır. Yeterli su alamayan vücudun terlemesi azalacağından ısı dengesi de bozularak güneş çarpması etkileri ortaya çıkacaktır.  Mutlaka çocuğunuzun hangi aralıklarla su içtiğini takibe almalısınız. Özellikle 1 il 3 yaş arası çocukların susadıklarını belirtecek yaşta olmamaları nedeniyle sıkı takipte olmak gerekir. Kısacası çocuğunuzun su istemesine gerek bırakmadan su tüketmesini sağlamalısınız.

Çocuğunuzu güneşe çıkarmadan mutlaka güneş koruyucu ürünlerden faydalanmalısınız. Çıkmadan 25- 30 dakika önce 50 faktör ve üzeri koruyucu kremlerden sürmek etkili olacaktır. Havuz ya da denize girdikten sonra güneşte kalınacaksa koruyucu kremleri tekrarlamak önemli.

Güneş çarpmasına karşı etkili önlemlerden biri de açık renkli ve pamuklu giysileri tercih etmektir. Hava geçirgenliği olan, terlemeyi önleyen pamuklu ve açık renkli kıyafet seçimi, güneşten korunmak için oldukça önemlidir. Naylon dokusu olan giysilerden sakınmak gerekir.

Güneşe çıkmak zorunda kaldıklarında çocuklarınıza mutlaka şapka ve gözlük takarak çıkmalarını sağlamalısınız. Geniş kenarlıklı şapka ve güneşten koruyucu gözlükler güneşin zararlı etkilerinden korunmak için doğru çözümlerden biridir.

Birde tabii ki sık sık duş almalarını sağlamalısınız.  Mutlu ve keyifli yaz tatili geçirmeleri ve güzel anılar biriktirmeleri için her daim size ihtiyaçları var.

Yorumunuzu bırakın