750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARDA GELİŞİM GERİLİĞİNİN İPUÇLARI

Çocukların gelişim sürecinin yakından takip edilmesi gerektiğini belirten uzmanlara göre ebeveynlerin pek çok noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Gelişim geriliğinin detayları birçok başlıkta görülebilir. Dil gelişiminde, motor gelişimde, sosyal gelişiminde, bilişsel gelişiminde eksiklikler gözlenebilir. Mesela çocuğunuz yaşına uygun 2-3 kelimeden oluşan cümleleri kurmakta sorun yaşıyor olabilir. Dil gelişiminde yaşıtlarına oranla geriden geliyor olabilir. Fiziksel gelişiminde de koşma, yürüme, tutma, zıplama gibi motor becerilerinde geri kalmış olabilir. 

Uzmanlara göre en önemlisi ve daha sık görülen sosyal iletişimde yaşadığı geriliktir. Çocuğunuz kendi yaşındakilerle iletişim kuramayabilir, bağırır, ağlar ve saldırarak isteklerini anlatmaya çalışabilir. Bu durumdaki çocuğunuzu yaşıtlarıyla bir araya getirerek nasıl iletişim kurması gerektiğini öğretmiş olursunuz. Ancak yaşanan gelişim geriliği zihinsel alanda ise, bireysel gelişim programlarından destek almaya dikkat etmelisiniz.

Gelişim geriliğinin ip uçları nelerdir? Ne yapmak gerekir?

Çocuğunuzun bazı becerilerden emin olamıyor ve geriden geldiğini düşünüyorsanız bir çocuk gelişim uzmanından yardım almalısınız. Denver II Gelişim Tarama Testi uygulayacak olan çocuk gelişimi uzmanı, çocuğunuzun hangi alanlarda ve ne kadar geriliği olduğunu tespit edecektir. Buna uygun bir çalışma programı ile gelişim geriliği ortadan kalkıncaya dek çalışmalar devam eder. 

Çocuğunuzda gelişim geriliği olduğunu öğrendiğinizde yapmamanız gereken en önemli şey, bu durumun zamanla düzeleceğine inanıp harekete geçmemektedir. Üstelik gün geçtikçe çocuğunuzun yaşıtları ile arasındaki gelişim farkı giderek açılacak ve bunun çözümü daha da zorlaşacaktır. Her problemde olduğu gibi erken teşhisin çok önemli olduğunu atlamamak gerekir. Gelişim geriliği çocuk gelişimi uzmanlarınca çözülebilecek bir sorundur. 

Aslında her ebeveynin imkanı oldukça, gelişim geriliği belirtisi görmese dahi, normal gelişişim süreci geçiren çocuğunu 6 ayda bir çocuk gelişim uzmanının kontrolünden geçmesine dikkat etmesi gerekir.  Sizin gözden kaçırdığınız, ancak uzmanın tespit edebileceği gelişim geriliği, erkenden teşhis edilerek büyük sorunlar yaşamadan müdahale edilir.

Yorumunuzu bırakın