750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA
KAPIDA NAKİT VEYA KART İLE ÖDEME SEÇENEĞİ
19 Ocak 2021 Salı

ÇOCUKLARDA DÜZENSİZ UYKUYA DİKKAT!

Özellikle okul çağındaki çocuklarda uyku düzeni bozukluğu sıklıkla görülmektedir. Bunun en önemli sebebi de düzensiz uyku saatleridir.

Hafta sonu ya da diğer tatil zamanlarında akşam geç yatıp sabah geç kalkarak uyku saati değişen
çocuklar okul zamanında uyanmakta zorluk yaşamaktalar. Yeterli uyuyamayan okul çağındaki
çocuklarda ders başarı grafikleri düşerken, problem çözme becerisi ve derslere olan ilgisi azalıp
odaklanma ve konsantrasyon eksikliği gibi birçok olumsuzluklar görülmektedir.

Uzmanlara göre düzenli uyku uyuyan çocuklarda hiperaktivite, anksiyete ve depresyona daha az
rastlanmaktadır. Gerek okul öncesi gerekse okul çağındaki çocuklarda, uykuya yatma zamanının gece 10.00 dan önce olması gerektiğini belirten uzmanlara göre, uyku saatlerinin bir rutine oturtulmasına erken bebeklik döneminde başlanmalıdır.

Bebeklik döneminde annenin göğsüne yaslanarak, beslenerek veya sallanarak uyutulmaya alıştırılan çocuklarda şartlı refleks oluşacağından, uyandığında tekrar uyuyabilmek için bu koşulların yerine getirilmesini bekleyecektir. Bu durumda anne ve çocuk için zorlu dönemler kaçınılmazdır. Bu bağlamda bebeklik döneminden itibaren çocuğunuzun bağımsız olarak uykuya geçebilme alışkanlığını vermeniz hem onun hem sizin için kaliteli uyku sağlayacaktır.
Kaliteli bir uykuyu engelleyen faktörlerden biride beslenme ile ilgili etkenlerdir.

Karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerle beslenme sonucu uykuya geçilmesi halinde kan şekerinin hızla düşmesi, uyanmaya sebep olacağından bu tür gıdalardan uzak durmak uykunun kaliteli olmasına destek verecektir. Ayrıca gıda alerjileri, astım ve sindirim problemleri de uyku kalitesini bozan faktörler arasındadır. Kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ile B Vitaminin eksikliği durumunda da gece uyanmalarını artar. Ayrıca yatmadan önce yenen çikolatada da uyarıcı etkisi nedeniyle uykusuzluğu tetikler.

Düzenli uyku için çocuğunuzu fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatmak da uyku kalitesi açısından önemlidir. Uykudan önce masal ya da yumuşak bir müzik, çeşitli bitkisel yağlarla yapılan masajlarda uykuya geçmede zorluk çeken çocuklar için etkili çözümler olarak gösterilebilir. Uyumaya gitme zamanında ailesi ile sevgi ortamı yaşayan çocuğun kaliteli uyku uyuma olasılığı çok yüksektir.

Yorumunuzu bırakın